Yandex Metrica Kullanım Kılavuzu

Tüm web siteleriniz için kullanabileceğiniz analiz aracı olan Yandex Metrica sayesinde sitenizin trafik kaynaklarını, ziyaretçilerinizin davranışlarını, sitenizin açılış hızı ve reklam dönüşümlerini inceleyebilirsiniz Yandex Metrica aracı tamamen ücretsizdir bu servisi kullanabilmeniz için Yandex hesabınız olması gerekiyor. Bu yazımızda sizlere adım adım Yandex Metrica kullanımının nasıl gerçekleşeceğini ve bir çok detayı anlatacağız.

Yukarıda belirttiğimiz gibi öncelikle bir hesap açmamız gerekiyor, Türkçe olarak kullanabileceğiniz buradaki sayfadan hesap açma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sorunsuz ve uzun soluklu bir kullanım için gerçek bilgilerinizi ve aktif telefon numaranızı kullanmanızı tavsiye ederim. Tarayıcı yada lokasyon değişikliğinde cep telefonuna güvenlik mesajı gelebiliyor.

Kayıt işlemi bittikten sonra “Sayaç Ekle” sayfasına geliyoruz ve gelen ekranı kendi bilgilerinize göre dolduruyorsunuz ben örnek olsun diye aşağıda doldurdum.

 Yandex Metrica Sayaç Ekleme

Bu bilgileri doldurduktan sonra size özel olarak oluşan sayaç kodunu sitenizin en altına yada en üst bölümüne (footer yada header) eklemelisiniz. Sayfa yükleme hızını önemsiyorsanız kodu sayfaların en altına eklemenizde yarar var.

Tüm işlemler başarıyla tamamlandıysa “Sayaçlarım” sayfasında yer alan bölümde site adresinizi ve verilerin özetini görebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise sayaç simgesinin yeşil olmasıdır. Eğer sayaç simgesi kırmızı ise kod eklemesinde bir sorun oluşmuştur yada ilk eklediğiniz yeşil daha sonraki günlerde kırmızı ise Yandex Metrica botlarının siteye erişimi engellenmiştir. Bu sayaç sayesinde sitenizin açık olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Buraya kadar standart bir şekilde sayaç ekleme konusunu anlattık asıl önemli olan Yandex Metrica’nın nimetlerinden faydalanmak olduğu için sayacımızı en verimli şekilde nasıl kullanabiliriz şimdi onları inceleyelim.

Özet Bölümü
Yandex Metrica’da genel istatistik verilerini inceleyebileceğiniz en kapsamlı alandır. Buradaki verileri Widget ile özelleştirebilir yerlerini değiştirebilirsiniz. Widget kütüphanesi entegre etmek istediğiniz tüm ek özelliklerin açıklamasının yapıldığı bölümdür.

Standart olarak bir bir sayaçtan ne beklersiniz?
Günlük/haftalık/aylık tekil hit bilgisi
Günlük/haftalık/aylık çoğul hit bilgisi
Sitenize gelen kullanıcıların ülke, şehir, yaş ve bir kaç demografi bilgileri

Bu veriler normal bir sayaç sitesinde bulunan özelliklerdir. Yandex Metrica ise size budan çok daha fazlasını sunuyor. İşte Yandex Metrica’nın sıra dışı özellikleri;

Oturum Kaydı Özelliği
Hakkında övgü ile bahsedilmesi gereken özelliklerin başında gelen “Oturum Kaydı” ile sitenize gelen kullanıcıların sayfa içinde yapmış olduğu gezintileri ve mouse hareketlerini izleyebilirsiniz.

Ziyaretçiler
Günlük hitinizi kolay bir şekilde takip etmekle birlikte aynı zamanda diğer günlerle karşılaştırma da yapabileceğiniz bir özelliğe sahip.

Haritalar
Bu özellik sayesinde ziyaretçilerinizin mouse ile hangi bağlantıları tıkladığını görebilirsiniz. Bu özellik reklam yerleşimi konusunda size iyi bir kılavuz olacaktır.

Yandex Metrica hakkında yazdığımız bu makale ilerleyen günlerde daha güncel bir şekilde yenilenecektir. Sizde deneyimlerini bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir