WordPress Sitede Olmazsa Olmaz Eklentiler

WordPress şuanda dünyanın en çok kullanılan hazır CMS olarak dikkat çekiyor. Zaten WordPress Dünyasına Giriş yazımızda neden bu kadar popüler olduğunu belirtmiştik. Bugünkü yazımızda ise en çok kullanılan WordPress eklentilerini inceleyeceğiz. Bir çok eklenti bulunuyor ancak güvenlik açısından WordPress’in kendi sitesi olan https://tr.wordpress.org/plugins/ adresinden indirmenizi tavsiye ederiz malum açıklı eklentiler sitenize ciddi zararlar verebiliyor. Şimdi madde madde bu eklentileri tanıyalım.

27.03.2017 itibari ile WordPress bünyesinde 49,626 eklenti bulunuyor ve bu eklentiler toplamda 1,619,451,213 kere indirilmiş.

Tüm İhtiyaçlarınıza Tek Çözüm : Jetpack
Jetpack Eklentisi ile Tüm Özellikler Bir AradaWordPress.com tarafından yayımlanıp güncellenen “Jetpack” eklentisi, içinde bir çok alt eklenti barındırıyor. Eklenti ücretli ve ücretsiz olarak iki bölümden oluşuyor ancak ücretsiz kısmı gayet yeterli şekilde hazırlanmış. Bu eklenti sayesinde;

Sitenizin hit analizine ulaşabilirsiniz.
Girdiğiniz içerikleri belirlediğiniz sosyal medya ağlarında paylaşabilirsiniz. (Facebook, Twitter, Reddit gibi)
Yazılarınızın altında benzer içerikli yazıların başlığı. (İç SEO için oldukça önemli)
Sitenizi arama motorlarına uyumlu şekilde düzenleyebilme özelliği.
Reklam yerleşimi konusunda optimizasyon.
Layer 7 atakları için koruma sağlama. (%100 çözüm değildir, malum büyük ve orta ölçekli saldırılar WordPress gibi sistemleri hızlı bir şekilde indirebiliyor)
Tek tıkla sitenizi yedekleme.
Admin giriş paneline çift katman koruma.
CDN uyumlu alt yapı. (Özellikle film, video ve oyun gibi sitelerin daha hızlı açılmasına olanak sağlar)
Büyük video sitelerinin embed kodlarını kolay bir şekilde sitenize entegre etme.
İletişim formu.

Yukarıda yer alan özellikler “Jetpack” eklentisinin sunduğu ücretli / ücretsiz servislerdir.

WpFc Cache EklentisiWp Fastest Cache ile Daha Hızlı Açılan Sayfalar
Emre Vona tarafından WordPress dünyasına kazandırılan eşsiz bir cache eklentisi olan Wp Fastest Cache sitenizin açılış hızını ve sunucuya verdiği yükü ciddi anlamda azaltıyor. Sorguları html formatına çevirerek malum Worpdress kasma, geç açılma gibi sorunları ortadan kaldıran bu eklenti yüksek hitli sitelerde mutlaka kullanılması gereken bir yardımcı araç.

WooCommerce EklentisiWordPress Alt Yapılı E-ticaret için : WooCommerce
Sadece WooCommerce eklentisi ile eşsiz bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Geniş istatistik sunumu, kolay ve sınırsız ürün ekleme, ödeme yöntemleri ve mağaza vitrin seçenekleri ile piyasada satılan özel yazılım e-ticaret sitelerinin sunduğu tüm imkanları sunmaktadır. Eklentiyi kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey Türkçe kurulum adımlarını eksiksiz bir şekilde uygulamak hepsi bu ! Gerçekten oldukça güzel ve kullanışlı olan bu eklenti ile sizde kolay bir şekilde e-ticaret sitesi açabilirsiniz.

Wordpress İletişim Formuİletişim Formu : Contact Form 7
Oldukça basit ve kullanışlı olan bu iletişim formu ile sitenizin istediğiniz sayfa ve yazısına öze form hazırlayabilirsiniz. Ajax alt yapısı ile kodlanan bu form ayrıca etkili güvenlik önlemlerine de sahip. İstediğiniz gibi düzenleyip şekil verebilirsiniz bizde www.izmirwebtasarimcisi.com/iletisim bölümünde bu eklentiyi kullanıyoruz. Eklenti kurulumunda takıldığınız yada yapamadığınız bir yer varsa bu konu altında belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Yeni güncellemesi ile spam maillerinde önüne geçen CAPTCHA korumasını mutlaka uygulayın.

All in SEO Eklentisiİç SEO Ayarları İçin : All in One SEO Pack
3 milyon aktif kullanıcı olan ve belki de bu yazının oluşmasında en önemli etkenlerin başında gelen All in One SEO Pack gerçek anlamda kusursuz özelliklere sahip. Pro versiyonu da bulunan eklenti içerisinde bir çok yan eklenti bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda site haritası, video haritası ve resim haritası oluşturabilirsiniz ayrıca .htaccess ve robots.txt bölümlerini de admin panelinden düzenleme imkanı sunuyor. En büyük özelliği ise İç SEO ayarlarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz her sayfa ve içeriğe özel açıklama, başlık ve anahtar kelimeler girme özelliği bulunan All in One SEO eklentisini tavsiye ediyoruz.

Akismet ile Spam Yorumlara Engel OlabilirsinizAkismet İle Spam Yorumlardan Kurtulun
Wordpress’i kurduğunuzda otomatik olarak gelen eklenti olan Akismet, sitenize yapılan ve spam değeri taşıyan yorumları temizlemenize olanak sağlıyor. Bu eklenti dışında “Ayarlar” kısmının “Tartışma” bölümünden sizde gerekli düzenlemeleri yaparak spam içerikli yorumları engelleyebiliyorsunuz. Örneğin telefon numaraları, İnternet siteleri yada yasaklı kelime listesi oluşturabilirsiniz.

Google Sitemap OluşturucuGoogle Xml Sitemaps ile Özel Site Haritaları Oluşturun
Tüm arama motorlarına uyumlu şekilde düzenlenen bu eklenti sayesinde yazılarınız otomatik olarak site haritasına eklenerek pinglenir. Sayfa, kategori, arşiv ve içerik gibi bölümlere özel bir şekilde hazırlanan bu eklenti sayesinde Google uyumlu site oluşturabilirsiniz.


WPtouch ile Mobil Uyumlu Siteler

Günümüzde azımsanmayacak sayıda mobil ve tablet kullanıcısı olduğu düşündüğümüzde sitelerin akıllı telefonlarına uyumlu olmaması büyük bir dezavantaj, ancak bu eklenti sayesinde hiç bir değişiklik yapmadan sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Ücretli sürümü de bulunan bu eklenti gerçekten para verdiğinize değecek özelliklere sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir