WordPress Dünyasına Giriş

Web dünyasına adım attığımız günden beri PHP ve WordPress ikilisine hayranlık duyup bunun hakkında detaylı bilgiye sahip olmaya çalıştık çünkü bu yazılım gerçek anlamda ihtiyaçları karşılayabilen ve her gün kendini geliştiren bir sisteme sahip olması bir çok webmasterı WordPress kullanmaya teşvik etmiş durumda peki neden bu kadar popüler olduğunu hiç merak ettiniz mi ? Ücretsiz olması, eklenti ve tema seçeneklerinin çok olması… evet bunlar bir kaç neden gelin hep birlikte bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Olmazsa Olmaz WordPress

Evet belki bu konuda oldukça övgü dolu sözler duyabileceksiniz WordPress için bence hak ediyor çünkü şuan için bir rakibi yok ve olması da pek mümkün gözükmüyor çünkü yıllardır kullanılıyor ve hiç bir site sahibi böylesine köklü bir yazılım değişikliğine gitmeyecektir. WordPress’e en yakın CMS yazılımı Joomla olarak biliniyor ancak Joomla’ı genellikle üniversite sitelerinde veya devlet sitelerinde görebiliyoruz yatay eksene daha yatkın olan Joomla temelinde açık bulundurmamasına rağmen bir çok eklenti yüzünden hacklenebilmektedir bunu yakından bilen site sahipleri de her zaman bu yazılımdan uzak durmuşlardır.Tema ve eklenti seçeneklerinin az ve pek fazla kullanışlı olmaması da WordPress yanında biraz geride kalmasına neden olmaktadır.

WordPress’in en kilit noktalarından biri açık kaynaklı oluşu ve üzerinde değişikliklerin yapılabilmesidir. Eğer PHP konusuna hakimseniz baştan başa değişiklikler yaparak kendinize özel farklılıklar gerçekleştirmeniz oldukça kolay olacaktır.Bir diğer hususta tema olayı ilk kurulumunda WordPress’in resmi temaları ile başlayabilirsiniz ancak o kadar çok tema alternatifi var ki aklınızdaki temayı bulmak inanın hiç zor olmayacak bununla birlikte eğer CSS, HTML ve yine PHP bilginiz varsa sıfırdan tema yapmanızda oldukça kolay bir makale bloğu olarak yolculuğuna başlayan WordPress ile artık günümüzde istediğiniz şekilde ve özellikte temalar yapabilir yada satın alabilirsiniz.

Eklentiler ise bence en önemli nokta zaten bir sistemin tutması için dışarıdan ona bir şeyler katılması ve yeniliklerin sadece yazılımın sahibi tarafından değil dışarıdan da müdahale edilmesi gereklidir benim düşüncem Facebook’da uygulamalar sayesinde bu kadar popüler olmayı başarmıştı.Eklenti konusunda ise küçük bir hatırlatma ve uyarıda bulunmak istiyorum WordPress eklentilerini yazılımın kendi sitesinden indirmeniz sitenizin güvenliği açısından son derece önemli çünkü WordPress’in resmi sitesi eklenilen eklentileri sürekli kontrol ederek her hangi bir açığın yada kötü yazılımın olup olmadığını kontrol etmekte.

Güncellemeler,Wordpress yönetici panelinde gerek tema ile ilgili gerekse de eklentiler ile ilgili güncellemeleri görebilirsiniz.Benim size önerim bu güncellemeleri yapmadan önce mutlaka sitenizin komple yedeğini almanız ve güncellemeyi hemen yapmak yerine forumlarda konu ile ilgili araştırma yapmanızdan yana çünkü yeni gelen güncellemeler kimi zaman sunucu ile uyumsuzluk yaşıyor ve sitenizde bazı teknik aksaklıklar meydana geliyor.

Biz www.izmirwebtasarimcisi.com olarak hem kendi sitemizde hemde müşterilerimizde WordPress alt yapısını kullanmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir