WordPress Can Sıkıcı Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümü Videolu Resimli

Her şeyin yolunda gittiği bir günde Web sitenizi kontrol ettiğinizde beyaz bir sayfa ile karşılaşmanız mümkün olabilir, ama üzülmeyin bu sorun geçicidir ve bu yazı sayesinde WordPress beyaz sayfa hatasını kolaylıkla çözebilirsiniz, yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan maddeleri dikkatli bir şekilde denemek olacaktır. Unutmadan bunları yapmadan önce sitenizin tam yedeğini almayı unutmayın.

Wordpress Beyaz Sayfa Hatası Nedir?
Sadece ana sayfada değil, alt sayfa özellikle wp-admin sayfasında sıkça görülebilen boş bir sayfanın çıkması olarak bilinen aslında bir çok nedeni olabilen WordPress hatasıdır. Bu hata biraz gizemlidir örneğin bunla ilgili bir error log dosyası oluşmaz buda çözümü birden farklı yerde aramamıza neden olacaktır.
Beyaz Sayfa Hatasına Neden Olan Durumlar
  • Eklenti Çakışması
  • Tema Çakışması
  • Hosting Sorunu
  • Bellek Yetersizliği
Yukarıdaki nedenler beyaz sayfa hatasında en çok rastlanan sorunlardır. Şimdi bunları nasıl çözebiliriz bunları aktaralım;

Bellek Yetersizliği

Lnux sunucularda kimi zaman PHP bellek sınırını arttırmanız gerekebilir bu işlem oldukça basittir ve hızlı bir şekilde uygulanabilir ancak bu çoğu zaman geçici bir yöntem olarak bilinir yani sürekli belleği arttırma gibi bir durum söz konusu olmaz ancak yine ilk etapta denemeye değer, aşağıda Cute FTP programı ile bu işlemi nasıl yapmanız gerektiğini anlattık birde yazılı olarak anlatalım.

Öncelikle sunucuya giriş yapıp ‘public_html’ klasörüne girin
Burada varsa php.ini dosyasını editleyin, yoksa yeni bir php.ini sayfası oluşturun
php.ini dosyası içerisine “memory_limit = 256M” yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve dosyayı kaydedin.
Sitenizi kontrol edin belki bu sorun çözülmüştür. İşte buda resimli anlatımı;

Bellek Yetersizliği - aşama 1

Bellek Yetersizliği - aşama 2

Eklenti Çakışması

Yakın bir dönemde eklenti kurduktan sonra bu hata ile karşılaşırsanız sorunu uzakta aramaya gerek yok, büyük ihtimalle bu eklenti diğer bir eklenti ile çakışmış olabilir ve beyaz sayfa hatası yaratmıştır. Eğer sorununuzun nedeni eklenti çakışması ise bunu bir kaç farklı yöntemle çözebiliriz

  • son eklediğiniz eklentiyi pasif yapın
  • son eklentiyi silin
  • wp-content içindeki plugins klasörünün adını değiştirin (önerilmez)
Tema Çakışması

Beyaz sayfa sorunu eklediğiniz bir tema yüzünden olabilir bunun için son yüklediğiniz tema ismini değiştirebilirsiniz.

Tema Çakışması

Hosting Sorunu

Bu gösterdiğimiz aşamalar genellikle WordPress beyaz sayfa sorununu çözmeye yetmektedir ancak sorun hala devam ediyorsa bunun için WordPress baştan kurmanız gerekebilir ancak bundan önce hosting yetkilinize danışmanızı öneririz.

 

WordPress Beyaz Sayfa Hatası Çözümü (Video)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir