Widget Linkler Artık Zararlı Backlink Kategorisinde

zararliWidgets linkler artık zararlı bağlantılar arasında. Sitemizde her zaman Google resmi blog ve çalışanların kişisel bloglarından yayınladıkları algoritma güncellemelerini ve değişiklikleri paylaşmaya özen gösteriyoruz çünkü ilk ağızdan açıklamalar ve değişiklikler en sağlıklı ve gerçekçi şekilde bu belirttiğimiz sayfalardan yapılmakta.

Geçtiğimiz günlerde de Google blogundan artık Widget linklerinin spam olarak sayılacağını ve doğal olmayan backlink statüsünde yer alacağını yayınladı bizde bu konu hakkında bir kaç örnek vererek bu bağlantılar ve zararlarının nasıl oluştuğunu anlatmaya çalışacağız. Widget linkler genellikle sitelerin sidebar kısımlarına eklenen ve detaylı incelendiğinde doğal olmayan bir bağlantı türüdür bir örnek ile daha kolay bir şekilde anlatabiliriz.

Düşünün bir web siteniz var ve bu web sitesinde şehrinizin hava durumunu paylaşmak istiyorsunuz nette yaptığınız araştırmalardan sonra bu hizmeti sağlayan bir site buluyorsunuz ve o site size bir kod vererek sitenizde bu hava durumunu göstermeye olanak sağlıyor fakat o kod içerisinde kaynak sitenin linki de yer almakta işte doğal olmamak burada başlıyor ben bir web site sahibi olarak temelde sadece o hava durumu gösterme hizmeti almak istediğim halde karşı taraf bunun karşılığında benim sitemden backlink kazanıyor ve kodun yapısı gereği o linki silemiyorum yani doğal yolla ben o siteye aslında link vermek istemiyorum Google bunun farkına varmış olacak ki artık bu tür linkleri değersiz ve zararlı olarak algılamaya başlayacağını açıkladı henüz sitesine bu tarz kodları barındıranlardan çok backlink kaynağındaki siteleri cezalandıracak olsa da eğer sitenizde bu tarz linkler varsa temizlemenizde yarar olacağını düşünüyorum.

Aşağıdaki resimde örnek bir Widgets linki görebilirsiniz. Eğer bu şekilde link dağıtan bir sisteme sahipseniz ise nofollow etiketini kullanıp en az hasarla bu güncellemeyi geçirebileceğinizi umut ediyoruz. Bu ve bundan önceki güncellemeler de söylediğimiz gibi SEO değişken ve kendini geliştiren bir kavramdır bu yüzden sizlerde bu konuda sürekli güncellediğimiz seo kategorimizi takip ederek doğal yollar ile backlink alma yöntemlerini detaylı ve sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir