Sosyal Medyanın Etkili Kullanımı

Günümüzde etkisi neredeyse pazarlama derslerine bile girecek ölçüde büyüyen sosyal medyayı olumlu ve etkili kullanmanız için neler yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Twitter,Facebook ve İnstagram bu sosyal medyalar arasında en popüler olan platformlar diyebiliriz. Bilgisayar ve İnternet kullanmayı orta seviyede bilen insanlar bile artık bu siteler sayesinde büyük paralar kazanabiliyor üstelik hiç bir sermaye olmadan tek şey vakit ayırmak ve bu yerleri çok iyi bir şekilde takip etmek.Bu yazının sonunda belki milyarlar kazanabilecek bilgiye sahip olamasanız bile sosyal medyanın temelini anlayabileceksiniz.

Nerden Çıktı Bu Sosyal Medya ?

Aslında İnternetin eksikliği bu ihtiyacı doğurdu, insanlarla iletişim halinde olmak herkesin meğer içinde yatan bir istekmiş, resimler paylaşmak, insanların gittikleri yerin görüntüleri atması ve diğer insanların da buna yorumlar yapması ilk okunduğunda biraz “olmaz” gibi gelse de aslında istenilen şey tamda buymuş Türk halkı bu sosyal medya sitelerine ise televizyonlar aracılığı ve ünlülerin kullanımı ile tanıştı ve vazgeçilemez duruma geldi.
Artık bir kurumun,firmanın,kanalların ve şirketlerin bu hesapları resmi hesap olarak kullanıp yayın yaptığını görüyoruz.Ancak bizim bugünkü konumuz biraz farklı,bireysel olarak bu hesapları kullanıp bundan ciddi gelirler sağlayan kişileri ele alacağız.

Fenomen Olmak Bu Kadar Kolay Mı ?

Öncelikle yaratıcı bir zekaya sahip olmalısınız bir çok kişiyi takip ederek açtıkları başlıklara yorumlar ve fikirlerinizi paylaşarak göz önünde olmayı sağlayın sürekli aktif olarak bu yerlerde takılmanız gerekiyor, bunu günlük bir işiniz olarak düşünün sürekli bilgisayar başında olmanıza da gerek yok çünkü bu sitelerin tamamı mobil uyumlu ve uygulaması olan sosyal medya siteleri yani telefonlarınızdan da hesaplarınızı takip edebilirsiniz.

Güncel olmaya özen gösterin. Kimse uzun süredir içerik girilmeyen hesapları takip etmez, içeriğinizi güncel konularla destekleyin ve yazılarınızı akışkan bir dille yazın çok uzun yazılar yerine kısa ama insanların ilgisini çekebilecek yazılara önem verin.

Hitap edeceğiniz kitleyi belirleyin.Her telden çalmak yerine bildiğiniz ve başarılı olabileceğiniz bir konu üzerinde kitlelere ulaşmaya çalışın ayrıca bu işi gelir beklentisi ile yapıyorsanız hitap edeceğiniz kitle üzerindeki pazarlama strateji planlarınızı da şimdiden belirlemelisiniz.

Sabır etmeyi bilin.Hiç bir zaman başarı hemen gelmez bu sabır ilerleyen zamanlarda da sizin işinize yarayacak bir özelliğiniz olacak.Hem büyük bir kitlenizin oluşması hemde bu kitleye uygun pazarlama anlayışı oluşturmak için örnek aldığınız kişileri ve hesapları mutlaka inceleyin.

Başka hesapları beğenmekten çekinmeyin.Bir çok insana ulaşmanın en etkili yolu aslında budur. Siz başkalarını beğenirseniz insanlar izin var olduğunuzdan haberleri olur.

Sonuç olarak zor,masrafsız ancak emek ve zaman isteyen bir sektör olan sosyal medya fenomenliği zevkli ama sabır gerektiren bir alandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir