Siteyi Google’a Ekleme – Başlangıç Seviyesi (Resimli)

Web sitenizi dünyanın en büyük arama motoru olan Google’a kayıt etmek ister misiniz? Yeni açılmış bir siteniz varsa bir çok firma sizinle iletişime geçerek sitenizi belirli bir ücret karşılığında Google’a kayıt edebileceklerini belirtir. Bu kayıt işlemi gerçekten mümkün ancak bunu sizde ücret ödemeden yapabilirsiniz, nasıl mı? Bu yazımızdaki yönergeleri uygularsanız sitenizi başarılı bir şekilde kayıt edebilirsiniz.

Siteyi Google’a Eklemenin Avantajı Nedir?

Her geçen gün büyüyen web dünyasında bilinir olmak hiçte kolay değil, iş sadece site açmakla kalmıyor bununla beraber insanların sizin sitenizin var olduğundan haberi de olmalı. Bu farklı bir kaç yolla yapılabilmektedir, son dönemlerde popüleritesi artan sosyal medya kullanımı, reklam ve köprü bağlantılar ile sitenizi daha otoriter bir hale getirmek mümkün tabi birde sitenizi Google’a kayıt etmeniz gerekiyor.

Google’nin sunduğu eski adı Webmaster Tools yeni ismi ile Search Console sitenizin bir bakıma Google ile olan ilişkisini güçlendiren bir araçtır. Sitenizi Google Search Console eklemenin zor ve karışık olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayır, bu son derece basit ve kolay bir işlemdir.

Sitemi Google’a Nasıl Ekleyebilirim?

Esas merak edilen konuya gelelim, bu işlemi sağlıklı bir şekilde yapmak için sitenizin FTP (eğer CMS kullanıyorsanız admin bilgileri de yeterli olabilir) erişimi olması gerekiyor, ayrıca bir adet Google hesabınızın olması da işinizi kolaylaştıracaktır. Şimdi adım adım sitemizi ekleyelim

  • 1. Adım Sisteme Giriş : Öncelikle https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr buradaki bağlantıya giriş yaparak “Özellik Ekle” butonuna tıklıyoruz.
  • Search Console Site Ekleme - 1. Aşama

  • Açılan ekranda eklemek istediğiniz site adresinizi girin
  • Search Console Site Ekleme - 2. Aşama

  • Ekle linkine tıkladıktan sonra size bir doğrulama paneli gelecek buradan indireceğiniz dosyayı sitenize FTP ile bağlanarak ana dizine atmalı ardından ‘doğrula’ linkine tıklayın.

Gördüğünüz gibi oldukça basit ve kolay bir şekilde sitenizi Google’a ekleyebilirsiniz, tabi bu henüz başlangıç seviyesi ilerleyen günlerde site haritası ekleme ve Google URL Tara özelliklerini de anlatacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir