Sitenize Bir İyilik Yapın ve CDN Kullanın

Bir Web sitesi tasarlarken kullanıcı odaklı olmak, sitenize gelen ziyaretçiye en iyi deneyimi ve içeriği sunmanın ne derece önemli olduğunu söylemiştik. Oluşturduğunuz Web sitesini sanal dükkanınız gibi düşünerek davranmalı ve sürekli geliştirmelisiniz, kısacası teknolojinin tüm imkanlarından faydalanmak ve bunu en az masrafla yapmanız oldukça önemlidir. İster günlük bir blog isterseniz de e-ticaret sitesi sahibi olun en çok kullanacağınız şeylerin başında görsellik geliyor.

Görselliği oluşturan şeyler ise resim dosyaları, CSS ve JS kodlarıdır. Tabi bunların aşırı yada bilinçsiz kullanımı sitenizin yavaşlamasına neden olmaktadır, üzerine birde SQL sorguları ve yüksek ziyaretçi sayısı gelince sitenizde geç açılma, kasma ve en kötüsü de suspend yani sitenizin kapatılmasına varan sorunlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Ancak bu yazımızdaki öneriler sayesinde sizde bu tarz sorunlardan kurtulabilirsiniz, öncelikle yapmanız gereken şeylerin başında sektörünüze uygun bir web tasarımı seçmek olacak hemen ardından ise bu seçtiğiniz tasarımı iyileştirme çalışmalarına başlayacaksınız, acele etmeyin ve her şeyin kusursuz olduğuna emin olun. Önceliğinizi sitenizi hızlandırmaya vermelisiniz unutmayın yavaş ve geç açılan siteler kullanıcı deneyimi açısından oldukça olumsuz karşılanmakta ve hemen çıkış oranınızın artmasına neden olmaktadır.

Sitenizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir çok özelliği sıralamaya geldi sıra.

Gereksiz Sorguları Kaldırın
Sitenizin yazılımı ne olursa olsun mutlaka ana yada alt sayfalarda işinize yaramayacak kodlar bulunmaktadır bu kodları inceleyip sayfalarınızdan silerek sorguları azaltabilirsiniz. Bir diğer yapılması gereken işlemde CSS ve JS kodlarınızı sıkıştırmak olacaktır bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi buradan inceleyebilirsiniz.

CDN Servislerinden Yararlanın
Dilerseniz önce CDN nedir, ne işe yarar? Bu soruların cevaplarını vererek başlayalım. Content Delivery Network yani İçerik Dağıtım Ağı olarak adlandırılan bu sistem servis sağlayıcıların dünya çeşitli bölgelerindeki sunucular üzerinden oluşturduğu dağıtılmış servis hizmetidir. Kısaca özetlemek gerekirse CDN servisinin amacı ziyaretçiye ulaşmaya çalıştığı Web sitesi en hızlı şekilde sunmaktır.

CDN servisleri sitenizdeki css, resim ve js kodlarını kendi sunucuları üzerinden yayımlar böylece sitenizin bulunduğu sunucu yükü hafiflemiş olur. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir çok CDN servisi bulunmakta. Size önerebileceğiniz servislerden biri Cloudflare ‘in CDN servisidir ücretsiz ve oldukça kolay kullanımı olan bu hizmet ile sitenizin açılış performansını iyileştirebilirsiniz.

Adım Adım Cloudflare CDN Kurulumu

Yazımızın bu kısmında adım adım Cloudflare CDN kurulumu hakkında bilgiler vereceğiz.

Öncelikle Cloudflare sistemine üye olmamız gerekiyor. Üye olmak için buradaki linki kullanabilirsiniz.

Cloudflare cdn kurulumu aşama 1
Giriş bilgilerinizi girdikten sonra Create Account butonuna basarak kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından domain eklemeye sıra geldi.

Cloudflare kurulumu domain ekleme
Domain bölümünü doldurduktan sonra Scan DNS Records kısmına tıklayıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada bize bilgilendirici bir video gösterilmektedir, bu esnada sitemizin ön bellek işlemleri sürmektedir sürenin dolmasını bekliyor.
Cloudflare 3.aşama
Süre bitiminden sonra otomatik olarak bir sonraki aşamaya geçilecektir. Bu aşamada ise sitenizin DNS kayıtlarını görebilirsiniz, turuncu renkler Cloudflare bünyesi altına giren etki adlarını simgelemektedir.
Cloudflare dns ayarları
Bir sonraki aşamada CloudFlare ücret bölümü gelmektedir. Bu bölümde 3 adet plan bulunuyor, eğer yüksek hitlere sahip değilseniz ücretsiz plan ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Yukarıdaki resimde ücretli plan seçilmiş gözüküyor ancak siz ücretsiz versiyonu seçip devam edebilirsiniz. Son aşamada yeni NS adresleriniz verilecektir.


Bu verilen Nameservers bilgilerini domain paneline girerek güncelleyebilirsiniz. Ortalama bir gün içerisinde (çoğu zaman daha kısa) yeni nameservers ayarlarınız aktif olacaktır, bu süre zarfında sitenize içerik girmeyin.

Yukarıdaki işlemleri adım adım yaptıktan sonra sitenize otomatik olarak CloudFlare CDN servisi aktif hale gelecektir. Yazımızda ücretsiz olduğu için CloudFlare ‘in CDN hizmetini anlattık daha profesyonel bir hizmet almak isterseniz maxcdn, netdirekt veya keycdn gibi ücretli servisleri kullanabilirsiniz.

Sponsor : izmirwebtasarimcisi.com olarak keycdn.com sitesini öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir