Sitenizdeki Sorgu Sayısını Azaltma Yöntemleri (WordPress İçin)

WordPress ile uğraşanlar CPU oranı artışı, sitede açılış hızının yavaşlaması nedeniyle sitelerin suspend olduğunu çok iyi bilmektedir. Bu oranları düşürmek için çeşitli işlemlerin yapıldığını gerek eklenti ile gerek eklentisiz yollarla sitenizdeki sorgu sayılarını azaltabileceğimizi biliyor musunuz? Size göstereceğimiz yöntemler ve yardımcı siteler sayesinde bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. İleri seviyede web sitesi yapanlar (bu işi hakkı ile gerçekleştirenler) WordPress site kurduktan sonra eklenti yerine kodlama ile istenilenleri gerçekleştirmektedir. Unutmayın ki her bir eklenti sunucunuza ek bir yük getirir buda sorgu sayınızı arttırır.

WordPress kurma amacınız öncelikle içerik yönetiminden faydalanmak olmalı, bir çok tema ve hazır şablonları WordPress sistemine entegre edebilirsiniz. Burada önemli olan sitenizi aynı zamanda arama motorlarına uyumlu şekilde hazırlamaktır. Geçtiğimiz gün iç SEO önemini ve sayfa açılış hızının SEO üzerindeki etkisini anlatmıştık. Özellikle WordPress alt yapısı gereği çoğu işlemi SQL bağlantısı ile gerçekleştirir, hitinizin veya temanızın görünümünün bir önemi yok eğer temanız aşırı sorgu yapıyorsa sitenizde yavaşlık söz konusu olur, birde kullanıcı sayısı artmaya başlarsa bu durum gerçekten can sıkıcı olabilir. Bu işlemlerden önce sitenizin şu anki açılış hızı, sorgu sayısı gibi değerlerini mutlaka not alın. Lafı fazla uzatmadan adım adım yapılacak işlemlere geçelim. WordPress temaları ne kadar karmaşık olursa olsun temel olarak;

header.php
footer.php
index.php
functions.php
single.php
sidebar.php
style.css

Dosyalarından oluşmaktadır. Temanın detaylı olması farklı işlevleri olması bu yapının sadece çoğalmasına yada isim değiştirmesine neden olur bu yüzden bizim yapacağım işlemlerin tamamı sitenizin wp-conten/themes içinde yer alan aktif temanız üzerinde olacaktır. Olası hataları önlemek amacıyla bu işlemleri yapmadan önce temanızın yedeğini almanızı öneririz.

Temada yer alan tüm CSS dosyalarını tek tek açıp https://cssminifier.com/ bu siteden sıkıştırabilirsiniz. Örnek verdiğim sitenin ara yüzü son derece basittir yapmanız gereken sitenizdeki .css dosyasını editör ile açıp kodları belirttiğim siteye atmak ve “Minify” tıklayıp sağdaki sıkıştırılmış halini siteye atmanız olacaktır. Bu işlemin aynısını .js uzantılı dosyalarınız içinde yapabilirsiniz https://javascript-minifier.com/ bu adresten aynı .css işleminde yaptığını gibi sıkıştırıp atabilirsiniz. Tüm dosyalar bittikten sonra dosya boyutundaki azalmayı görebilirsiniz.

CSS ve JS dosyaları ile işlerimiz bitti şimdi temadaki kodları inceleyeceğiz. Dikkatli bir şekilde tüm dosyaları tek tek açıp incelemelisiniz boş satırları mutlaka silin gereksiz KB yükseltiyor. Bu işlemlerden sonra en can alıcı nokta ise temadaki sorguları azaltmak olacaktır. Örneğin header.php dosyasını açın ilk satırlardan birinde aşağıdaki gibi bir kod göreceksiniz.

<link rel="pingback" href="<?php bloginfo('pingback_url'); ?>" />

Bu kodu aşağıdaki ile değiştirebilirsiniz

<link rel="pingback" href="http://www.siteadresiniz.com/xmlrpc.php">

Temalarda en çok kullanılan bir diğer kod ise

<?php bloginfo('template_url'); ?>

Yukarıdaki koddur bu kodun karşılığı temanızın yoludur yani;

http://www.siteadresiniz.com/wp-content/themes/tema-adiniz/

tüm kodları bununla değiştirebilirsiniz. Bu konuda ipucu verelim kodları düzenlerken ana sitenize giriş yapıp kaynağı görüntüleyin orada html olarak kodları alıp kullanabilirsiniz.

UYARI: Dinamik içerik çeken bölümlerde her hangi bir değişiklik yapmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir