Site Açarken Domain Seçimi Ne Kadar Önemli ?

Alan adı (domain) seçimi açacağınız iş yerine isim vermek gibi de düşünülebilir, eğer amacınız firma imajını belirtecek bir alanı adı ise firmaismi.com şeklinde domain almak en mantıklısı olacaktır ama seo üzerine çalışmalar yapılıp hedef kelimelerde üst sıraya gelmek istiyorsanız hedef kelimelerinizi içeren bir alan adı tercih etmek hem yükselme hemde hit açısından sizler için doğru seçim olabilir. İç seo yapımının da birer parçası olan domain yani alan adı belirmesinde bazı kriterler bulunmaktadır. Şimdi sizlere bu kriterleri açıklayacağız.

Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Alan adının uzunluğu arama motorları tarafından önem arz eden en önemli özellik olarak belirtiliyor çok uzun domainler hem akılda kalıcı olmuyor hemde hedef kelimelerden uzaklaşmamıza neden oluyor. İpucu, 20 karakteri geçmeyen alan adları seçmeyi tercih etmenizde yarar var.

Anahtar kelimelerinize uyumlu akılda kalıcı ve farklı kombinasyonları tercih ederek hem ziyaretçi sayınızı hemde marka bilinirliğini sağlayabilirsiniz.

Domain içerisinde rakam, özel karakterler(-) kullanmamanızda iç seo açısından önemli bir husustur.

Domain geçmişi de en önemli kriterler arasında yerini alıyor, sıfırdan bir domain bile alsanız mutlaka domain geçmişini kontrol ederek her hangi bir uyarı,ceza veya spama maruz kalıp kalmadığını mutlaka araştırın.

Alan adı uzantısı SERP sonuçları için önemli etkenlerdir, örneğin Türkçe yayın yaparak Türk lokasyonda yükselmek istiyorsanız (com,net,org,com.tr) gibi uzantıları tercih edebilirsiniz.

İpucu : Bildiğiniz gibi 2014 Yılında Matt Cutts (Kendisi Google WebSpam Ekip Lideridir) yaptığı açıklamada EMD algoritmasını hayata geçireceklerini ve bunun %0.5’lik sıralama değişikliğine neden olacağını açıklamıştı. Peki nedir bu EMD güncellemesi ve alan adı seçiminde bize nasıl bir kılavuz olacak şimdi kısaca EMD konusuna da değinelim.

Exact Match Domain yani EMD hedef kelimeleri içeren domainler olarak adlandırılmaktadır. Bu güncelleme ile artık hedefkelime.com gibi domainlerin SERP sonuçlarında üst sıralarda olma avantajı rafa kalmış gibi görünse de günümüzde hala bu tarz sitelerin sıralamada üst sıralarda yer aldığını görebiliyoruz. Tabi bu güncellemeden sonra keywords olmadan domainlerde üst sıralara çıkmaya başladığını gözlemlemekte mümkün

  1. Harun Harun

    Yıllar önce anahtar kelime domainler alıp baya güzel işler yaparken şimdi yaşlı geçmişi olan siteleri bulup kısa sürede üst sıralara çıkmak mümkün oluyor

  2. Kemal Kemal

    Çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir