SEO Kavramının Sonuç Noktası SERP

Arama motoru sonuç sayfası anlamına gelen SERP (Search Engine Results Page) web sitelerinin başlık, açıklama ve URL kısımlarını gördüğümüz sayfadır. Bu başlık ve açıklama kısımları oluşturulurken sitenizin yapısına ve içeriğine uygun cümleler ve kelime öbekleri seçmeniz iç SEO kavramının temelini oluşturmaktadır, ancak eklediğiniz açıklama bölümleri (description) Google tarafından yetersiz ve eksik görüldüğünde sayfa içerisinde yapılan aramalara göre kelimeleri çekip SERP sayfalarında göstermektedir bu özelliği genellikle sitelerin alt sayfaları için kullanan arama motorları 2012 yılında gelen başlık (title) optimizasyonu artık başlık kısmında da sitenizden farklı olarak gösterimler sunabilmektedir aslında bu bir sorun gibi gözükse de buna neden olan etkenlerden birisi “dış seo” çalışmalarıdır. Özellikle yeni açılmış sitelere hedef kelimeleriniz üzerinden aldığınız linkler zamanla sitenizin title kısmının değişmesine neden olacaktır. Konumuz dış seo olmamasına rağmen bu konuda küçük bir ipucu vermek gerekirse hedef kelimeleriniz yerine ana domain adresinize link vermek çok daha yararlı olacaktır eğer bu belirttiğim nedenden dolayı site başlığınız değişti ise bundan sonraki dış seo çalışmalarında kelime çeşitliliğine önem vermeniz gerekiyor.

SERP Optimizasyonu

İç seo olgusunun bir dalı olarak düşünebileceğimiz SERP Optimizasyonu hakkında temel iki kural ve yapılması gereken şeylerin başında olan yazı başlığı, kalıcı bağlantı ve description bölümü hakkında açıklamalarda bulunalım.

Yazı Başlığı – Title Oluşturma

SERP görünümünün başlık kısmını oluştururken hedef kelime gruplarını iyi belirleyip kendini tekrar etmeden 60 karakter ile başlığımızı oluşturmalıyız, eğer kurumsal bir firma ise daha çok marka imajını belirten kısa ve etkileyici bir açıklama girilmesi uygundur.

Kalıcı Bağlantı

Bu konuda WordPress oldukça başarılı bir yazılım olarak öne çıkıyor. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmından gerekli düzenlemeleri sağlayarak SERP Optimizasyonuna uygun yapıda oluşturabiliriz örneğin bu yazımız için oluşturduğumuz bağlantı http://www.izmirwebtasarimcisi.com/seo-kavraminin-sonuc-noktasi-serp/ şeklinde oluşmuştur.

Açıklama Description Bölümü

2014 güncellemesi ile keywords yani anahtar kelimelerin önemi bitmiş artık açıklama (description) bölümünün SERP sonuçlarında gösterileceği açıklanmıştı 160 karakter ile cümle şeklinde kendini tekrar etmeden hedef kelimelerine yer verilecek şekilde açıklama bölümünü oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir