Responsive Web Tasarımları

Responsive tasarım, daha kolay anlayacağımız şekilde mobil uyumlu web tasarım ismi ile adlandırabilir. Bu kavram aslında hayatımıza akıllı cep telefonlarının yaygın hale gelmesi ve insanların mobil olarak İnternete girme ihtiyacı ile oluştu diyebiliriz.

Bundan çok değil bir kaç yıl önce diz üstü bilgisayarlar çıkmış ve artık insanlar gittikleri her yere bilgisayarlarını götürebiliyorlardı günümüzde bu diz üstü bilgisayarlar bile insanlara büyük gelmiş olacak ki cep telefonları ile her işlemi gerçekleştirmekteler. Ancak bunun birde alt yapısı olması gerekmiyor mu ? Tabi ki gerekiyor responsive tasarımlardan önce tüm web siteleri oluşturulurken masa üstü ve leptopların ekran görüntülerine göre düzenlenir ve kodlanırdı responsive kavramı oluşunca artık web sitelerini birde akıllı cep telefonlarına göre uyarlamak gerektiğini çok geçmeden fark eden yazılımcılar bunu CSS ile kolay bir şekilde halletmeyi başardılar temel olarak baktığımızda web tasarımlarda her hangi bir görsel fark olmamasına rağmen bu sitelere akıllık telefonlar ile giriş yaptığımızda daha farklı ve rahat kullanabildiğimizi görmekteyiz birde Google güncellemesinde “mobil uyumlu web site” kavramının önemini vurguladığında SEO ile uğraşan kişilerde responsive tasarımlara daha önem vermeye başladığını yakından biliyoruz.

Geçmiş günlerde mobil uyumluluk hakkında burada güzel bir yazı paylaşmıştık o sayfadaki yazıyı okuyup sitenizin uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz. Çalışma mantığına geldiğimizde ise aslında bir web sitenin akıllı cihazlar ile girildiğinde yazı,görsel v.b bölümlerin bu cihazlara göre boyut alması ile oluşmaktadır bir web sitesinin hangi cihazda nasıl gözüktüğünü ise Chrome tarayıcısının incele sekmesinden de anlık olarak görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir