Penguin Güncellemesi Hakkında Bilinen Yanlışlar

Geleneksel hale gelen Google’nin Penguin güncellemesi 23 Eylül 2016 tarihinde resmi olarak yayınlandı. Yaklaşık bir haftadır oldukça sallantılı geçen sıralamaların ne zaman duracağını ise kestirmek oldukça güç. 2012 yılında başlayan bu serüveni bize sürekli Gary Illyes duyuyordu bu sefer bu duyurunun Türkçe meali Fatih Özkösemen tarafından açıkladı. Penguin güncellemesi her çıktığında bir çok webmaster ve SEO uzmanı çeşitli ön görülerde bulunarak işin zorlaştığını, SEO’nun bittiğini söyleyip duruyor. Peki işin aslı ne? Bu güncelleme bizden (webmasterlar) ne bekliyor ve istiyor.

Gerçek Zamanlı Sonuçlar
Artık SEO çalışması yapıldığında anlık olmasa bile eskisi gibi “backlink güncellemesi” beklenmeden sonuçları görebileceğimiz bir güncelleme ile karşı karşıyayız. Bu aynı zamanda spam cezalarınında artık belirli bir periyodik dönemde değil anlık olarak etkileyeceği anlaşılıyor peki bu mümkün olabilir mi ?

Bunun mümkün olabilmesi için Google İnternet dünyasındaki tüm siteleri aynı anda ve eş zamanlı taraması ve sonuçları yansıtması gerekiyor bu olay sıralamayı manipüle edecek kötü dış seo çalışmalarının da olumsuz etkisinin hissedileceği anlamına geliyor. Eğer gerçek zamanlı sonuçların işleme gireceğini varsayarsak seo çalışmalarının büyük ölçüde değişeceği bir gerçek olacak. Google Search Ranking Team ekibine göre Penguin güncellemesi 200 sinyalden sadece birisi gibi gösterilip bu denkli önemli bir güncellemeyi sıradanlaştırma çabası içine girdiklerini düşünüyorum.

Bilinen Yanlışların Doğrularını Öğrenin !
Bu ve bundan sonraki hiç bir güncelleme SEO’nun bittiği anlamına gelmiyor. Google olduğu sürece ve SERP sonuçlarına dayalı bir sıralama olduğu sürece SEO olacak.

Güncellemelerden her zaman aşırı derecede SEO yapan siteler etkilenir. Uğraştığınız ve hedeflediğiniz kelimelerde sizin üstünüzdeki sitelerin site haritası, robots.txt dosyası hatta SEO’ya uygun bir URL yapısı bile yok ama sizin üstünüzde işte bunun cevabı 200 sinyalin içerisinde saklı.

Eğer bir webmaster olma yolunda ilerliyorsan kesinlikle yenilikleri ve güncellemeleri yok sayamazsın. Örneğin bir mobil uyumlu web sitesi yada AMP sistemini sitelerinize entegre etmezseniz istediğiniz yere gelemezsiniz.

Yazı yakında tekrar güncellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir