Önemini Kaybeden SEO Çalışma Stratejileri

Çok değil bundan bir kaç yıl öncesine kadar kullanılıp artık pek fazla bir değeri olmayan hatta yapılması riskli ve olumsuz sonuçlar doğuran bir kaç SEO çalışmasından bahsetmek istiyorum. Bu çalışmalar günümüzde artık değeri kalmadığı gibi başarılı webmasterlar tarafından da kullanımı onaylanmayan çalışmalardır İzmir web tasarımcısı olarak elimizden geldiğince sizlere hem SEO hemde web tasarım hakkında güncel bilgileri sunmaya çalışıyoruz ve iyi bir site nasıl oluşturulur bunları anlatmaya çalışıyoruz.

onemini-kaybeden-seo-calisma-stratejileri
Hacklink kelimesini hepimiz duymuşuzdur özellikle illegal sektörde son derece sık kullanılan bu yöntem hem sitelerin yükselmesi hemde rakip sitelerin sıralamadan düşmesi konusunda oldukça etkili ve başarılı bir yöntemdi sadece bir kaç hacklink alımı ile web siteleri kısa sürede yükselmeyi başarmışlar ve çoğu güncellemeleri hasarsız atlatmışlardı.

Google arama ekibine gönderilen sayısız mesajlar ve webmaster forumlarındaki bu isyanı sonunda Google duymuş olacak ki çok büyük bir dalgalanma sonucu artık hacklink ile yükselmenin önünü bıçak gibi kesmeyi başardı. Zaten Google kendisine “Bir devlet yada üniversite sitesi niye uygunsuz içerik barındıran bir siteye footer’den ve gizli bir şekilde link versin ki ?” şeklinde sorsaydı o linklerin hiç bir anlamı olmayacağı çoktan belli olacaktı.

Ziyaretçi defteri scriptini kullanan sitelerden de link alımı ilk çıktığı zamanlar oldukça etkili iken artık birer spam link haline geldi, aslında mantığı backlink alma amaçlı olmayan bir sistemi manipüle ederek link sağlamanın kısa sürede olumlu ancak uzun vadede olumsuz etkisi olacağı belliydi program daha çok translate çevirisine giren siteler için kullanılmaktaydı.

Whois Backlink bugüne kadar hiç kullanmadığımız ve backlink değeri olarak bir anlam ifade etmeyen bir link alma sistemiydi buda Google güncellemeleri ile tarih olmaktan kurtulamadı.

Alexa bildiğiniz gibi sitelerin ülke ve global açıdan sıralamasını belirleyen bir sistemdir. Manipüle edilmesi son dönemlerde oldukça arttı sahte hit yollama ve grup oluşturup yapay ziyaretçiler ile bu rakamlar ciddi anlamda değiştirilince Google artık bu sinyali dikkate almamaya başladı.

Geldik sonuncu önemini kaybeden ve çalışmalarda dikkat edilen bir diğer özelliğe bunu bilerek sona sakladık çünkü en son bu değerin artık tamamen ortadan kalktığını ve önemsiz hale geldiği resmi olarak açıklandı Pagerank. Son bir haftadır her ne kadar geri mi gelecek diye söylentiler çıkıyor olsa da henüz bu konuda bir açıklama gelmiş değil. Pagerank kaldırılarak artık domain yaşınında pek bir etkisi olmadığı ortaya çıktı artık siteler pagerank yaşı ile değil domain ve sayfa değerleri ile kıyaslanmaktadır.

Peki bunca şey önemini kaybetmişken neler önem kazandı derseniz cevabı çok basit ve kısa kaliteli içerik, ziyaretçi odaklı web tasarım ve siteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir