Olumlu ve Olumsuz Yönleri ile Pingleme İşlemi

Yazımıza başlamadan önce “Ping” terimini webmaster açısından değerlendirdiğimizi bildirmenizi isteriz. Genellikle Ping atmak şeklinde kullanılan bu terimin asıl amacı web sitenize çeşitli arama motorlarını çağırıp sayfalarınızı indexletmektir temel ve basit bir şey gibi gözükse de dikkatli kullanılması ve aşırıya kaçırılmamasında her zaman yararı olan bir araçtır. Google botunu baz aldığımızda tüm web sitelerini ziyaret ederek sayfalar hakkında bilgi alır ve kendi veritabanına kayıt eder ve arama yapıldığında bu sonuçlardan yola çıkarak siteleri listeler tabi Google botu sitenize her saniye uğramaz yada siz her içerik girdiğinizde girmiş olduğunuz bu sayfayı veritabanına eklemez işte bu aşamada ping sistemleri devreye girer ve bu bota “Hey ben bir içerik ekledim hadi onu veritabanına ekle !” şeklinde bir mesaj(uyarı) gönderir.
olumlu-ve-olumsuz-yonleri-ile-pingleme-islemi

Aşırı Pinglemek Zararlı Mı ?
Bu sorunun cevabını klasik bir Ata sözümüz ile vererek kestirip atmak yerine biraz daha bilimsel cevaplar vermeyi uygun gördük, evet her şeyin olduğu gibi ping atmanında aşırısı tabi ki zararlıdır bunu empati yaparak çözümleyebiliriz isterseniz kendinizi arama motoru botu yerine koyun ve site sahiplerinin her içerik girdikten sonra sizi sitenize çağırdığını düşünün belli bir zamandan sonra sinir bozucu olmaz mıydı ? İşte bu yüzden olacak ki Google Webmaster Tools’da bile “Google Gibi Getir” bölümünde belirli bir limit bulunmakta.

Pingleme Servis Önerileri
Bu konuda bir çok web sitesi bu ihtiyacınızı gidermek için çeşitli arama motorlarına otomatik ve toplu bir şekilde pingleme işlemini yapmakta ama biz “Google Gibi Getir” sayfasını öneriyoruz. Toplu ping atan siteler kısa vadede her ne kadar yararlı gibi düşünülse de ana siteniz için kullanmamanız gereken bir çalışma diyebiliriz. Ayrıca WordPress kullanıyorsanız yazılarınızın otomatik olarak pinglendiğini Admin panelinizden Ayarlar -> Yazma bölümünden de görebilirsiniz. Belirttiğim bu bölüm gelişime açık bir sayfadır detaylı bir araştırma ile daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir