Mobil Uygulamalar İçin SEO Teknikleri

Mobil dünyasının büyümesinde en büyük etkenlerden biri olan uygulamalar günümüzde büyük bir rekabeti ve e-ticaret pazarını oluşturmuş durumda hal böyle olunca mobil uygulama optimizasyonu da büyük ilgi gören konular arasında yerini almayı başardı. Büyük yada orta bütçe ile uygulama yaptırdınız peki bu uygulamayı milyonlara duyurmanız için neler yapacağınızı biliyor musunuz ? Bugün bu soruya cevap arayacağız. Mobil uygulamaların en gözde olan yeri Google Play Store ve App Store’dir hedefimizi buradaki konumumuzu iyi yere getirmek olarak seçeceğiz ancak şunu belirtmeliyiz ki yaptığınız uygulamanın gerçekten mobil kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olması temel kuralınız olmalıdır.
mobil-uygulamalar-icin-seo-teknikleri

ASO Nasıl Yapılır ?
ASO açılımı App Store Optimizasyonu şeklinde olup normal SEO çalışmalarına nazaran daha çok sosyal medyanın kullanılması gerekmektedir. Yapmış olduğunuz uygulamanın benzerlerini inceleyerek yöneleceğiniz pazarı iyi tespit etmeniz gerekiyor, hitap ettiğiniz topluluğunun yaş ortalaması, cinsiyeti ve coğrafi konumları hatta mezhepler bile derinlemesine bir ASO yapılması için gerekli kavramlar arasında. ASO’da tıpkı SEO gibi iç ve dış olarak olarak ikiye ayrılması gereken bir sektördür. Şimdi öncelikle temel olarak yapılması gerekenleri aktaralım;

Etkileyici ve Sonuç Odaklı Başlıklar
Bu kavram hayatımızın her alanında yapmamız gereken başlıca özelliktir, bir haber sitesine girdiğimizde ilk yaptığımız şeylerin başında haber başlıklarını inceleriz ve ilgi çekici başlıkları tıklarız. Sizde yaptığınız uygulama için doğru ve etkileyici başlıklara önem verin ancak uygulamada olmayan şeyleri sırf hit toplamak için eklemeyin.

Tasarım
Uygulamanın kolay kullanılması ve indiren kişilerin uygulamayı rahat bir şekilde kullanabilmesi için sade ve uyumlu renkler tercih edin. İpucu: Yapmış olduğunuz uygulamanın benzerlerini indirip bu konuda fikir edinebilirsiniz.

Uygulamanın Açıklaması
Çarpıcı ve etkileyici orta uzunluktaki açıklamalar hem uygulamayı hemde sektörünüzün özelliklerini daha iyi anlatmanıza yardımcı olacak en önemli unsurlardır.

Anahtar Kelime Seçimi
Kullanmış olduğunuz başlığı anahtar kelime olarak tekrar girmenize gerek yok, yenilikçi ve ilgi çekici başlıklara önem verin aşırı ve alakasız anahtar kelimelerden kaçının.

Tools Araçlarını Kullanın
Bildiğiniz gibi mobil uygulamaların artması sonucu Google Webmaster Tools’da artık uygulamanızı ekleyebiliyor ve istatistikleri takip edebiliyorsunuz.

Sosyal Medya Etkisi
Reklamın iyisi kötüsü olmaz kavramı sosyal medyada pek geçerli bir kavram değil eğer uygulamanızı çok iyi bir şekilde tanıtıp sosyal medyada etkili rol oynarsanız kısa sürede büyük kullanıcı kitlesine ulaşabilirsiniz.

Reklam İçin Bütçe Oluşturun
Bu işi ticari amaçlı yapıp para kazanmayı hedefliyorsanız reklam bütçesi oluşturup en doğru şekilde bunu kullanmalısınız. İpucu : Ziyaretçileriniz sonuç olarak bu uygulamayı mobil üzerinden indirecekler bu yüzden reklam verirken mobil kullanıcıları hedef alan reklam kampanyaları oluşturun.

Kilit Nokta Yorumlar
Ben dahil büyük bir çoğunluk bir uygulama indirmeden önce mutlaka yorumlara göz atarız eğer bir kaç yorum olumsuz ise uygulamanın indirilme oranı oldukça düşüktür yorumlara önem verip ziyaretçileriniz ile etkileşim içinde bulunun İpucu : Bir üstteki reklam bütçesi hakkında bilgiyi bu yorum bölümü için kullanabilirsiniz.

Uygulamanızı Videolar ile Anlatın
Kısa ve açıklayıcı videolar çekip uygulamanızı anlatın böylece insanlara uygulamanız hakkında hem görsel hemde yazılı olarak bilgiler verebilirsiniz.

En önemlisi ise uygulamanızı hem Google Play Store hemde App Store için düzenleyin.

  1. Cengiz Cengiz

    Gerçekten güzel bir yazı olmuş uygulayıp sonuçlarını bildireceğim bilgilendirme için teşekkürler mobil uygulamalar artık olmazsa olmazımız durumunda tabi bunun için SEO gerekli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir