Linkwheel (Link Ağı) Nedir, Nasıl Yapılmalı?

Dış SEO çalışmalarının en önemli faktörlerinden birisi backlink elde etmektir, Google her seferinde dış bağlantı alınmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Peki Google’nin sevdiği backlink türü nedir, nasıl sağlanır? Gibi sorular tüm site sahiplerinin ortak soruları arasındadır. Google, backlinkin kesinlikle doğal olmasını istiyor yani kullanıcıların sizin sitenizdeki linkleri kendi istekleri ile paylaşmasının daha etkili bir yöntem olduğunu vurguluyor, bu yüzden de son algoritma güncellemesinde sosyal medyadan gelen hit ve linklerin değeri bir hayli arttı.

Site sahipleri için buradaki en büyük sıkıntı ise doğal link temin edebilmektir. Bunun için sitenizdeki içeriklerin gerçek anlamda kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan kaliteli ve paylaşıma açık olması gerekiyor ancak bir çok sektörde bu pekte mümkün olmayabiliyor örneğin bir kitap yada sinema sitesindeki paylaşım oranı yüksek iken özellikle hizmet sektöründeki sitelerin ziyaretçileri paylaşım konusunda pek istekli olmayabiliyor.

Bu konuda ise site sahipleri farklı yollar uyguluyor işte bu uygulamalardan biri olan Linkwheel yani ‘link döngüsü – ağı’ devreye giriyor. Peki nedir bu Linkwheel? Gerçekten dış SEO çalışmasında etkili mi? Bu yazımızda bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Linkwheel Nedir?

Hedef kelimeniz ile alakalı benzer içerikli yardımcı siteler oluşturarak ana sitenizi backlink açısından destekleme çalışmasına verilen genel isme Linkwheel denir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor, bunların başında ise spam riskini en aza indirmek için yardımcı yani paravan siteleri açtıktan hemen sonra ana sitenizin linkini eklememelisiniz.

Ne kadar çok paravan siteye sahipseniz avantajınız o kadar fazladır. Paravan siteler ise iki türlü açılmaktadır, bunlardan birisi ücretsiz blog servislerini kullanmak bir diğeri ise ücretli alan adı ve hosting alarak paravan siteler oluşturmaktır.

Ücretsiz Blog Servisleri ile Paravan Site Oluşturmak

Yerli veya yabancı bir çok ücretsiz blog siteleri üzerinden açacağınız paravan siteler ile çok fazla masraf etmeden güzel bir paravan ağı kurabilirsiniz. Aşağıda ücretsiz olarak açabileceğiniz blog servislerini görebilirsiniz.

  • Blogger.com / Blogspot.com (Ücretsiz Google servisi olan Blogger sayesinde istediğiniz kadar yardımcı site açabilirsiniz. Bunun için bir adet Google hesabınız olması yeterli.)
  • WordPress.com (CMS devi WordPress kendi bünyesinde verdiği bir paravan blog hizmetidir. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunuyor eğer amacınız paravan bir site oluşturmak ise ücretsiz versiyonu size yetecektir. Siteye üye olarak kendinize özel bir subdomain oluşturabilirsiniz. Daha önceki yıllarda reklamsız olan ücretsiz üyelikle açılan bloglarda artık WordPress’in reklamları gösteriliyor.)
  • Blog.com ( Alt yapısı WordPress olan blog.com sitesinden paravan site oluşturabilirsiniz.)
  • Livejournal.com ( Subdomain şeklinde açılan Livejournal hesabı uzun yıllardır kullanılan bir blog servisidir.)
  • Edublogs.org ( WordPress alt yapısı ile oluşturulan Edublogs.org alternatif arayanlar için güzel bir blog servisi.)
  • Tumblr.com ( Diğer servislere nazaran daha yeni olmasına rağmen oldukça popüler olan Tumblr, blog servisi kullananların ilk tercihleri arasında.)
  • Blogcu.com ( Türk lokasyon bir blog servisi olan Blogcu bir çok webmaster tarafından kullanılmaktadır.)

Paravan Ağ Kurulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Açmış olduğunuz yardımcı siteler ile mutlaka özenle ilgilenmeniz gerekiyor, bu yüzden onlarca paravan site açmak yerine yukarıda belirttiğimiz sitelerden açmanız yeterli olacaktır. Peki yukarıda yer alan sitelerden blog siteleri açarken nelere dikkat etmeliyiz? En önemli kısım belirlenen isimdir, hedef kelimeleriniz ile birebir isimler almak yerine yardımcı kelimeler kullanabilirsiniz. Bunun için Google kelime aracı veya ahrefs gibi sitelerden hedeflediğiniz kelimelerin alternatiflerini bulabilirsiniz. Örneğin kısa vadeli bir çalışma olacaksa bulunduğunuz yılın yada bir sonraki yılın ismini geçirebilirsiniz yada ürün satışı tarzında bir siteniz varsa ‘fiyatları’, ‘satış’, ‘servis’ gibi kelimeleri yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

İsmi belirledikten sonra blog servislerinin sunduğu ücretsiz temalardan sektörünüze uygun olanını seçerek son olarak varsa site SEO ayarlarını yapabilirsiniz. Tüm paravan sitelere farklı açıklama ve başlık girmeyi unutmayın.

Paravan sitelerin en büyük sorumluluklarından biriside içerik girişlerinin düzenli sağlanmasıdır. Bulunduğunuz sektörün rekabetine göre tüm paravan sitelerinize günlük olarak düzenli içerik girmelisiniz ayrıca girdiğiniz tüm içeriklerin özgün ve yeterli uzunlukta olması gerekiyor.

Not: Paravan sitelerinizi ana siteniz gibi düşünmelisiniz, her siteye özel backlink çalışması yapıp içeriğini güncel tutmalısınız. Ortalama 6 ay sonrasında sitelerin durumuna göre ana sitenize farklı kombinasyonlarda link çıkışı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir