İç SEO’da Önemli Unsur : Sayfa Açılış Hızı

SEO çalışmalarının temelini oluşturan ilk kavramların başında site içi optimizasyon geliyor. Ağırlıklı olarak kodlamaya dayalı olan bu kavramın amacı ise kullanıcıya daha iyi bir Web deneyimi yaşatmaktır. Hızlı açılan sayfalar, yeterli uzunlukta bilgi verici ve özgün yazılar, resimler ve genel anlamda içeriklerin oluşturulması iç seo düzenlemesinin en önemli noktalarıdır. Bu yazımızda ise iç seo çalışmalarının en önemli unsuru olan sayfaların açılış hızı ve öneminden bahsedeceğiz.

Ana ve alt sayfaların açılış hızı kullanıcılarınızın sitede kalma ve alt sayfalarını gezme oranını belirleyen en önemli unsurların başında geliyor. Günümüzde artık geç açılan, kasan veya açılmayan Web sayfaları Google sıralamasında iyi bir yere gelemiyor üstelik mobil ile birlikte daha sade ve hızlı açılan sayfalar varken eğer siteniz yavaş ise rekabet gücünüz bir hayli düşecektir. Peki sayfa hızını nasıl test edebilirsiniz? Google’nin Webmasterlar için hazırladığı https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights adresi sayesinde sitenizin açılış hızını görebilir, hatalarınızı tespit edebilirsiniz üstelik Google araçları sayesinde bu hataları en aza indirebiliyorsunuz.*

Hem masa üstü hemde mobil hız sonuçlarını görebileceğiniz bu aracı mutlaka aktif olarak kullanmalısınız. Sitenizin açılış hızını yavaşlatan en büyük etmenlerin başında CSS ve JavaScript kodlarının yanlış yapılandırılması geliyor. Eğer bu kodlama diline hakimseniz gerekli düzenlemeyi siz yapabilirsiniz fakat bu konularda bilgi sahibi değilseniz değişikliği yazılımcının yapmasında büyük yarar var.

Belirttiğimiz hız testi aracı kendini sürekli yenileyen ve güncellenen bir yapıya sahip tabi arkasında Google olduğu için bize de güvenmek ve kullanmak düşüyor. 0 ile 100 arasında sitenizin açılış hızına puan veren araç HTML, CSS ve JavaScript kodlarını değerlendirerek sonuç vermektedir. Test sonucunda sitenize kırmızı, sarı yada yeşil renkte puanlama yapacaktır eğer sitenizin rengi yeşilse bu iyi bir sonuçtur ancak diğer renklerde ise mutlaka iyileştirme yapmalısınız.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi sitemizin masa üstü açılış hızı %91 maşallah çok hızlı siteye sahibiz.

Eğer yeni bir site açacaksanız ve WordPress kurmayı düşünüyorsanız tema seçerken mutlaka hız testi yaptırın çünkü her temanın hızı farklılıklar gösterebiliyor. Bunun yanında cache eklentisi kurarak hızınızı daha da yükseltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir