Google Maps ve SEO İlişkisi

Google, işletmeleri daha ön planda tutmayı amaçladığı özellikle “hizmet” sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yer aldığı Google My Business – Benim İşletmem servisini faaliyete soktuğundan beri bir çok firma burada nasıl yer alacağını ve neler yapmasını gerektiğini açıkçası tam olarak bilmiyor. Bizde sizlere Google My Business – Maps ve SEO üçgeni hakkında bilgiler sunarak firmanızı haritalar kısmında nasıl çıkarabileceğiniz anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle Google Business nedir bunu açıklayalım. Bireysel kullanıcıların yapmış olduğu aramalarda haritada çıkan firmaların bulunduğu servis türü olan Google Business, işletme sahipleri için oldukça önemli olan ücretsiz reklam ve tanıtım hizmetidir. Şimdi adım adım firmanızı nasıl ekleyebileceğiniz gösterelim.

1. Adım Hesap Oluşturma
Mevcut bir hesabınız yoksa https://www.google.com/intl/tr/business/go/ adresine girip sağ üst köşeden yeni kayıt oluşturabilirsiniz. Eğer her şeye sıfırdan başlamak isterseniz yeni ve doğru bilgileri girerek üyelik almanız büyük avantaj sağlayacaktır.
Google My Business adım 1

Yukarıdaki resimdeki gibi öncelikle işletme adınızı yazmanız gerekiyor. Bu bölümde firmanızın tam olarak unvanını yazabilirsiniz.
Adres bilgisi son derece önemli burada belirttiğiniz bilgiler doğru olmalı çünkü posta yolu ile size bir adet onay kodu gelecek.


Burada ise Google yaptığınız hizmetin potansiyelini ölçüyor yerel mi yoksa daha kapsamlı mı bir servis ağınız var? Bunu mutlaka belirtin.


Bu adımda ise haritadaki yerinizi belirlemelisiniz, zor gibi gözüküyor ancak haritayı yakınlaştırarak daha nokta atışı yapabilirsiniz.


Rekabet içinde olduğunuz firmalar mutlaka var, sizde onlarla aynı haritada çıkarak hem marka imajınızı hemde kalitenizi arttırabilirsiniz.


Web sitesi ve telefon numarasını mutlaka girmenizi öneriyoruz. Özellikle SEO açısından buradaki Web sitesi bölümü son derece önemli.


Burada Google Business onayı istiyor ve size sunduğu avantajları kısaca belirtiyor.

Son aşamada ise size yollanacak olan onay kodu ile ilgili seçenekler çıkıyor. Ortalama 15 iş günü içerisinde kargo ile size bir zarf gelecek ve o zarftaki şifreyi girerek Google Business kapıları sizlere açılacaktır.

Google Business ile Neler Yapabilirsiniz?
Firmanız Google haritalar kısmında çıkar, böylece kurumsal bir kimlik kazanmış olursunuz.

Müşterileriniz sizi daha hızlı ve kolay bir şekilde bulur.

Firmanızı daha yakından tanıtabilirsiniz bunun için resimler, videolar ve bilgiler eklemeniz yeterli.

Müşterileriniz ile etkileşimde bulunarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturabilirsiniz.

Telefon numaralarınızı, çalışma saatlerinizi ve güncel adresinizi ekleyerek dinamik bir işletme olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Google Business İçin İpuçları
Firma kaydı tamamlanıp gerekli şifreyi girdikten sonra bir kaç iyileştirme yapmanız gerekiyor. Karşınıza gelen panelden firmanız ile ilgili resimleri yükleyin, firma özelliklerini ve etiketleri doldurun. En önemlisi ise gelen yorumlara cevaplar vererek müşteri iletişimini sürekli aktif tutun.

Müşterilerinizden harita sayfanıza yorum yapmasını isteyebilirsiniz, bu konuda ısrarcı olmayın sadece böyle bir platformda yer aldığınızı ve görüşlerinin sizin için ne kadar önemli olduğunu belirtin.

Sosyal medyada ve platformlarda harita sayfanızı insanlara tanıtın.

Yeni resimleri ve hizmetlerinizi eklemekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir