Google Kalite Yönergeleri Size Kılavuz Olacaktır

Ben İnternet dünyasını gerçek hayatta yaşadığımız mücadele ile aynı görüyorum bir webmaster sitesini her zaman en iyi yerde olmasını ister, bununda tek yolu Google aramalarında üst sıralarda yer almaktan geçiyor. Peki günlük hayatımız ile bunun ilgisi ne ? Sorunun cevabını bir kaç örnek vererek açıklamak daha doğru olacaktır. Tüm okul ve sınav hayatımız boyunca aslında sistem oldukça basit ve kolaydır. Bize belirli bir süre, eğitim dokümanı ve öğretici aracı imkanı sunulur ve sonunda da biz bir sınava tabii tutuluruz.

Bizim yapmamız gereken bu elimizdeki araçları ve zamanı iyi değerlendirerek bu sınavdan başarı ile geçmek olacaktır. Peki web sitesi ile bu konunun ilgisi nedir ?  Google ilk kurulduğu günden bu yana webmasterlar için belli bir politika izlemiştir ve buna “Google Kalite Yönergeleri” ismini vermiştir buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz. Biz şimdi bu yazıları daha açıklayıcı ve basit hale getirip sizlere aktaracağız.

Google bir araçtır neden sonuç ilişkisi kadar talep sonuç ilişkisinin ön planda olduğu bir alt yapı ile hizmet vermektedir. İnsanlar Google arama motoruna bir şeyler sorar Google’da buna en yakın ve kesin sonuçlar listeler bu kadar basit gibi gözükse de bir önceki yazımızda da aslında bunun hiçte böyle olmadığını anlatmıştık. Merak edenler için ilgili yazı*

Yönerge İncelemesi

Yönerge sayfasının ilk kısmında Google şunu diyor,

Biz bazı kurallar uyguladık ve bu kurallara uyarsan siteni sıralamada görebilirsin.

Sadece bunu demekle yetinmeyen yönergede aynı zamanda nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini de açıklamış durumda. Eğer spam yapar ve ben bunu fark edersem seni cezalandırırım, arama sonuçlarında çıkamazsın diyor. Bu yönergelerde önceliği web tasarım ve yazılıma vermiş olan Google, siteleri hazırlarken site haritası, kolay erişilebilir alt sayfalar ve ziyaretçi odaklı içeriğe önem verilmesi gerektiğini vurguluyor. Hatta öyle ki temel ilkelerinin başında “Web sitenizi arama motorları için değil, kullanıcılar için hazırlayın ve açtığınız siteyi bize bildirin” diyor.

Sunucu gücü oldukça önemli, geç açılan ve tasarım kaynaklı stil bozuklukları iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayacağı için ziyaretçi çekmeniz oldukça zorlaşacaktır.

Her sayfanızın indexlenmesini istemeyebilirsiniz ancak arama motorları hisle değil kodla çalışır bunun için robots.txt kullanın.

İçeriğinize uygun alt sayfalar ve kategoriler oluşturarak gerçekten kullanıcının aradığı şeyi bulmasında yardımcı olun. Aynı özeni kodlama mantığı ile arama motorlarının sayfanızı taramasında da gösterin.

Web siteniz belirli bir kesme hitap edebilir ama tüm tarayıcılarına uyumlu şekilde düzenlenmelidir. Bir sonraki yazımızda ise yönergeleri ihlal eden yöntemleri konu alacağız.

*İlgili yazı 24 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Değişiklik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir