Google İçin Öncelik Mobil Aramaları

Bu aralar Google Search Console hesabınıza her zamankinden daha sık bakmanız gerekiyor zira yeni console görünümüne geçmeye hazırlanan Google, bu değişimin sadece görsellikten ibaret olmadığını her fırsatta dile getiriyor. Son zamanlarda Google arama ve kalite yönergeleri ekibinin Türk çalışanı Fatih Özkösemen liderliğindeki Türkçe Google Webmaster Bloğu oldukça hareketli ve aktif, tüm webmasterların mutlaka ziyaret etmesi gereken, yararlı bilgilerin yer aldığı bu blog sayesinde birinci ağızdan bilgi sahibi olabiliyor ‘hurafelere’ inanmadan çok daha sağlıklı Web sitesi inşa edebiliyorsunuz. Aslında Google arama motorunun istediği şey oldukça basit ‘kullanıcını memnun et onlara istediği ve merak ettiği içeriği sun’ bu şartlara sahip siteniz varsa zaten bunun karşılığını alıyorsunuz aksi taktirde durum siteniz için hiç iç açıcı olmayabiliyor.

Şimdi gelelim esas konumuza neden böyle bir başlık attık diye sorarsanız cevabını geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen Digitalzone konferansında bulabilirsiniz. Günümüzde artık aramaların çoğunun mobil üzerinden yapıldığını bu işlerle yakından ilgilenenler gayet iyi biliyor. Hala kalkıp sitemi mobil uyumlu yapmama gerek yok gibi düşüncelere sahipseniz bunu bir an önce değiştirin çünkü ilerleyen zamanlarda artık mobil çok daha ön planda olacak hatta Google bununla yetinmeyip önceliğini mobil görünüme vereceğini de hepimiz biliyoruz.

AMP ile başlayan bu değişim rüzgarı ilerleyen günlerde çok daha sert esecek gibi duruyor. Mobil kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye getirmek için sitenizde bir takım iyileştirmeler yapmanız gerekebilir, endişelenmeyin bu konuda bir çok doküman bulabilirsiniz.

Peki bu değişim ne gibi yenilikleri getirecek diye merak ediyorsanız Fatih Özkösemen bu konuda da oldukça yararlı bilgiler veriyor. Örneğin sitenizin mobil ve masa üstü görünümünün aynı olması gerektiği, mobil versiyonun açılış hızının önemli olduğunu ve site içeriğinin kullanıcı deneyimi için yararlı olması gerektiğini belirtiyor, en azından biz öyle anladık.

Kısacası başarılı ve iyi bir web sitesine sahip olmak için kusursuz bir iç SEO + mobil uyumluluk + kaliteli içerik olması yeterli olacaktır. Sıralamada yükselmenin sadece bu üç faktörle olmayacağını düşünen arkadaşlar için ‘doğal yollarla elde edilen backlink’ daha kıymetli olduğunu belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir