Google Destekli Chrome Lighthouse Eklentisi

İç SEO ayarlarınızı kusursuz yapmanız size iyi bir sıralama garantisi vermese de gerek kullanıcı deneyimi gerekse de hatasız bir kodlama yapısı için oldukça önemlidir. Sitemizde iç SEO unsurları hakkında bir makaleye yer vermiştik. 200 Google sıralama faktörleri arasında bulunan iç SEO işlemlerini hatasız yapmanız yada web sayfalarınızı daha iyi bir şekilde düzenlemeniz için bir çok 3. parti yazılım ekipmanları bulunmaktadır.

Lighthouse eklentisi de bunlardan bir tanesi, bunun sitemizde konu olmasının en büyük faktörü ise eklentinin Google destekli olmasıdır. Bir bakıma sıralamayı belirleyen kurum bize sitemizdeki hataların neler olduğunu, neler yapılması gerektiğini rapor halinde sunuyor. Kısacası bunları yaparsan siten daha iyi bir yapıya sahip olur dediğini anlayabiliriz. Türkçe karşılığı ‘Deniz Feneri’ olan ve 2016 yılından bu yana aktif olarak kullanılan Lighthouse siteniz için iyi bir kılavuz olacağa benziyor.

Chrome içinde çalışan ve iconun acilen değişmesini önerdiğimiz (en azından şeffaf arka plan olabilir) Lighthouse eklentisini BURADAN indirebilirsiniz. Kullanımı oldukça basit kaynak linkinden eklentiyi Chrome üzerinden indirin, ardından options (seçenekler) bölümünden SEO kısmını işaretleyin ve Generate Report (Rapor Oluştur) bölümünden ayrıntılarınıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir