En Başarılı Hosting Firmaları (Türkiye)

Yaklaşık 15 senelik Web geçmişimizi baz alıp sayısız hosting firması denediğimizi düşünürsek bu konudaki önerilerimizin size iyi bir kılavuz olacağını düşünüyoruz. Bir Web sitesi açmak istiyorsanız temel olarak yapmanız gereken şeyler bir adet hosting ve domain almaktır, bu kaçınılmaz temel masraf olarak görebilirsiniz ancak domain ve hosting seçimi son derece önemli ve hassas bir konudur. Geçen aylarda hazırladığımız Site Açarken Domain Seçimi Ne Kadar Önemli ? başlıklı yazımızı domain seçiminde kararsız kaldıysanız okuyabilirsiniz. Bu yazımız ise hosting firmaları ve seçimi ile alakalı olacaktır.

Standart olarak hosting firmaları müşterilerine ;
Disk Alanı
Aylık Trafik
E-mail Hesabı
Mysql Veritabanı
FTP Hesabı
Web Kontrol Paneli
Subdomain

Gibi çeşitli özelliklerin bir arada olduğu paketleri sunmaktadır. Peki bunlar neyi ifade ediyor dilerseniz öncelikle bunları inceleyelim.

Disk Alanı : Sitenizi oluşturan dosyaların miktarını belirtmektedir. Genellikle en küçük hosting paketinde ortalama 250 MB civarı bir alan verilmekte olup standart bir web sitesi için yeterli olabilecek boyuttadır. Buradaki önemli husus ise sınırsız disk alanı veren hosting firmalarının bile bir sınır koyduğunu bilmeniz gereklidir. Genellikle çoğu hosting firması 200K dosya adet limiti koymaktadır.

Aylık Trafik : Bu bölüm bir nevi sitenizin günlük kaynak tüketimi yada günlük hit sayısı olarak adlandırılır ancak tam olarak karşılığı bu değildir. Örneğin sitenizin hiti çok düşük bile olsa hiti yüksek bir site eğer resimlerini sizin sitenizden çekiyorsa buda aylık trafiğinizin artmasına neden olabilir. Yine bu konuda sınırsız trafik adı altında hizmet veren hosting firmaları eğer yüksek hite sahipseniz ve sunucu kaynaklarını aşırı tüketiyorsanız sitenizi askıya alabilir.

E-mail Hesabı : Sitenizin uzantısı ile mail adresi açmak isterseniz bu özelliğin sağlanıyor olması gereklidir. Bu hesap üzerinden çeşitli işlemler yapıp maillerinizi yandex, gmail gibi servislere yönlendirebilirsiniz.

Mysql Veritabanı : Eğer hazır yada özel bir yazılım kullanıyorsanız Mysql ihtiyacınız olacaktır. Statik bir siteniz var ise (html ile oluşturulmuş) bu özellik olmasa da olur ancak WordPress, Joomla gibi yazılımlar kullanıyorsanız en az 1 tane veritabanına ihtiyaç olacaktır.

FTP Hesabı : Oluşturduğunuz farklı hesaplar üzerinden kullanıcı tanımlayıp ayrı yetkiler verebileceğiniz bir özelliktir.

Web Kontrol Paneli : Çoğu firma cpanel alt yapısını kullansa da Plesk ve VestaCP’de bir çok firma tarafından kullanılmakta, buradaki en iyi performansı cpanel + litespeed ile alabilirsiniz.

Türk Hosting Firması Önerileri
Bizimde yıllardan beri hizmet aldığımız DataTR firması gerçekten övgüyü hak ediyor ve bizce en iyi Türk hosting firmasıdır.

DataTR Hosting Özellikleri
Her ne kadar daha çok sunucu / sanal sunucu hizmetlerine ağırlık verseler de hosting açısından da oldukça başarılı bir firma olan DataTR gerçek anlamda profesyonel ve güçlü bir alt yapıya sahip.

Fiyat Politikası :        Yüksek (Piyasadaki diğer sitelere oranla fiyat politikası biraz yüksek.)
Sunucu Özellikleri :  Çok İyi (Sunucu genel özellikleri oldukça başarılı, fazla site doğmayıp kaliteli hizmet veriyorlar.)
Ticket Destetiği :       Çok İyi (Gecenin kaçı olursa olsun ve aldığınız hizmetin türü ne olursa olsun her türlü sorununuza hızlı ve çözüm odaklı yaklaşıyorlar.)

Veridyen Hosting Özellikleri
Bir çok Webmaster forumunda sayısız övgüler alan ve bir kaç çalışma fırsatı yakaladığımız Veridyen uygun fiyat politikası ve hızlı sunucuları dikkat çekiyor.

Fiyat Politikası :        Çok İyi (Piyasa şartlarına uygun ücretlendirme.)
Sunucu Özellikleri :  İyi (Sunucuda her hangi bir kesilme ve kasma gibi sorunlar yaşanmıyor.)
Ticket Destetiği :       Çok İyi (Tıpkı DataTR gibi günün 24 saati ticketlara hızlı dönüşler yapan bir firma.)

Güzel Hosting Özellikleri
İsmi gibi kendi de son derece güzel ve kaliteli bir hosting firması olan “güzel hosting” Türkiye’de en çok tercih edilen firmaların başında geliyor. Özellikle yılın belli dönemlerinde yaptıkları kampanyalar ile bir çok Webmaster tarafından ilgi ile takip edilen firmanın özellikleri de son derece başarılı.

Fiyat Politikası :        İyi (Piyasa şartlarının biraz üstünde olsa da verilen hizmete göre son derece uygun.)
Sunucu Özellikleri :  İyi (Sunucuda her hangi bir kesilme ve kasma gibi sorunlar yaşanmıyor.)
Ticket Destetiği :       Çok İyi (Firmaya destek talebinde bulunduktan sonra sayfayı 3-4 kere yenilediğin cevaplanmış olarak görebilirsiniz.)

Firmaların yukarıda yer alan fiyat politikaları ilerleyen zamanlarda farklılık gösterebilir, bu ekran görüntüleri 21.11.2017 tarihinde alınmıştır.

Eğer sizde firmanızın bu listede yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir