Domain Authority (Domain Değeri) Nedir?

Pagerank döneminin fiilen bittiğini açıklayan Google artık SERP için 200 sinyalinden bir tanesinin de domain değeri olabileceğini net olarak belirtmiş olmasa da moz.com gibi büyük bir sitenin bu değer için alt yapı oluşturup bunu bir araç haline getirmesi artık “Domain Authortiy” değerinin önemli bir yeri olduğunu bizlere hissettirmiş durumda. Önce Pagerank nedir? Sorusuna cevap bulup daha sonrada domain authority kavramının ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız.

Pagerank Nedir?
Google SERP için kullandığı 0-10 arasında sitenize verdiği değer olarak kabul edilir. Pagerank belirlenirken iç ve dış seo çalışmaları etkili olmuştur yani sitenizin içeriği ve size verilen dış bağlantılar Pagerank değerinizi oluşturur. İlk çıktığında muazzam ve hatasız olarak düşünülse de manipüle etmek için kolları sıvayan kötü niyetli webmasterlar bunu bir nebze başarmış olacak ki Google artık bunun güncellenmeyeceğini duyurdu. 2014 yılından beri herhangi bir Pagerank güncellemesi olmaması da buna en büyük kanıt diyebiliriz. Peki Google gerçekten Pagerank sistemini askıya mı aldı? Bu konuda bir çok hurafe dolaşıyor olsa da genel kanı artık Pagerankın kaldırıldığı yönünde olmuştur.

Büyük bir pazarı olan Pagerank, link alım satımında sıralamayı manipüle etmek için sıklıkla kullanılan bir sistem haline gelmişti. Bunun nasıl yapıldığı konusunda küçük bir örnek vermek gerekirse; Pagerank değeri yüksek bir Üniversite sitesine (.edu) türlü açıklar ile giren hacker bu siteye gizli kodlar ile kendi sitenin linkini ekleyerek sitesinin Pagerank değerini yükselmeye çalışmaktadır. Uzun yıllardır işe yarayan bu sistem işini düzgün yapan bir çok webmaster için şikayet konusu olmuştur. Aynı sistemi anti-seo içinde kullanan hackerlar bir kaç zararlı program ile kısa sürede rakip sitelerinin linklerini binlerce Pagerank değeri olmayan sitelere ekleyebilmekteler.

Domain Authority Nedir?
Pagerankın manipüle edilmesinden doğan olumsuz sonuçlar üzerine Google artık domain değeri şeklinde bir verinin artık sıralama sinyali olarak algılanacağını açıkladı. Aslında Pagerank mantığı ile şekilde çalışmakta olan domain authority sitenizin içeriğine ve dış bağlantı değerine göre belirlenmektedir. Belirli aralıklarla güncellenen bu değerler ise SEO açısından oldukça önemli faktörler arasında yerini almaktadır.

Domain Authority Nasıl Arttırılır?
Pagerank yükseltme mantığı ile aynı olan bu sistemde iç seo çalışmalarının önemi bir hayli artmış gözüküyor. Güncel olmayan, içeriği kullanıcıya bir şey katmayan anlamsız sayfalar spam değerinizi yükseltirken domain değerinizi de düşürmektedir. Artık bir Üniversite yada devlet sitelerinden alınan gizli backlinkler zararlı olarak algılanıyor. Eğer sizde sitenizin domain authority değerini arttırmak istiyorsanız sitenizin içeriğine oldukça önem vermelisiniz ve yaptığınız çalışmaların sonuçlarını alabilmek için sabır göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir