Bağlantı Reddetme (Disavow Links) Aracı ile Spam Linklerine Son

Dış seo kavramının temel yapı taşını oluşturan backlink kavramı web sitenize farklı İnternet sitelerinden gelen bağlantılara verilen bir isimdir. Doğal yollarla elde edilen backlinkler sıralamayı olumlu etki ederken bazı zararlı linkler ise sitenizin sıralamasını kötü yönde etkileyen bir faktördür.

SEO webmasterların hayatına girdiği günden bu yana anti-seo kavramı da şekillenmiş ve rekabetli olan bir çok kelimede ne yazık ki webmasterlar yada aracılar rakip siteleri olumsuz yönde etkileyecek backlink alımları yapmıştır 2012 yılının Ekim ayında  yüzde yüz etkisini göremediğimiz Google Webmaster Tools’daki “Bağlantı Reddetme” aracı ile artık bu linkleri engellememiz mümkün oluyor. Peki nasıl bir aşama ile bu aracı kullanacağız bugün sizlere bunu anlatmaya çalışacağım.

Bağlantı Reddetme Aracını Ne Zaman Kullanmalıyım ?

Google Resmi Blog sayfasında bu aracın sadece siteniz manuel spam işlemi uygulandığında kullanılması gerektiğini belirtiyor. Ücretli alınan, doğal olmayan ve aşırı link alımı manuel spam işlemine uğramanıza neden olan en büyük etkenlerden birisidir. Manuel spama girdiğinizi alttaki resimdeki sayfadan görebilirsiniz umarım böyle bir sayfa ile karşı karşıya kalmazsınız.

google-tools-manuel-spam-sayfasi
Manuel spam işleminden kurtulma yolu elbette var ancak bu işi para verip yaptırmak yerine araştırıp çözümü kendiniz bulmanız hem tecrübe hemde maliyet açısından sizin yararınıza olacak bir davranıştır. Bu uyarıyı gördükten sonra ise yine aynı bölümde yer alan “Sitenize Bağlantılar” bölümünü tıklayıp “Diğer” kısmından sitenize gelen bağlantıları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu sayfa çok güncel olmadığı için bir çok site sahibi farklı aracı siteler (ahrefs,moz v.b) kullanarak sitesine gelen bağlantıları tespit edebiliyor. Listeyi dikkatlice inceleyip gerçekten zarar olduğunu düşündüğünüz bağlantıları farklı bir sayfada toplayın evet şimdi elimizde zararlı backlinkler bulunuyor bunu bağlantı reddetme aracı olan disavow links bölümüne yollayacağız belirttiğim sayfaya buradan ulaşabilirsiniz (Sayfayı görebilmeniz için oturum açmanız gerekiyor).

Gelen sayfada sorunlu sitemizi seçiyoruz çıkacak olan sayfaya da biraz önce hazırladığımız linkleri metin belgesi ve düz yazı formatında yolluyoruz ancak bununda belirli bir kuralı yazıyı sonuna kadar okumadan bu işlemleri yapmamanız daha sağlıklı olacaktır. Bu metin belgesinin içerisinde başında # olan yazılar bilgi verici anlamında Google orada yazılan link yada yazı üzerinde her hangi bir işlem yapmaz. İki türlü reddetme yolu var isterseniz komple bir domainden gelen bağlantıları engelleyebilirsiniz isterseniz de tek bir sayfadan gelen linki red edebilirsiniz.
google-tools-baglanti-reddetme-safyasiSizlere örnek bir bağlantı reddetme metni düzenledim metin İngilizce siz uygun olan bölümleri düzenleyebilir daha sonra da gönder butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Bağlantı Reddetme (Disavow Links) Aracı ile ilgili soru, öneri ve katkılarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir