Arama Motorlarının İşleyiş Mantığını İnceleyelim

Kendimizi bu makalenin başından sonuna kadar normal bir İnternet kullanıcısı olarak düşünmek yazıyı anlamak açısından çok daha yararlı olacaktır deyip hemen konumuza girelim. Bugün sizlere arama motorlarının özellikle Google’nin çalışma ve işleyiş mantığından bahsetmek istiyoruz.

Artık bir terim haline gelen Googlamak dediğimiz şey nedir ? Aradığımız bir kelime yada kelime gruplarına uygun sonuçlar bulmaktır. Peki bu eşsiz sistemi nasıl yapıyor dersiniz ? Detaylı bir o kadar da karmaşık gibi gelse de aslında temeli tamamen web sitelerinin içerikleri ile alakalı olan bir yapıya sahip yani web sitelerine ne kadar çok güncel ve özgün yazılar girilirse Google’da o kadar büyüyor tabi işin detayına indiğimizde bu işlemin bu kadar basit olmadığını Google’nin tam iki yüz sinyal ile bu siteleri belirlediğini bilmeyen site sahibi yoktur. Bu işlemi yapan varlığa Googlebot ismi verilmiş güncellenen yapıya ve algoritmaya göre bu bot sitelerin indexlenme* sürelerini, dizine eklenecek sayfa sayısını belirliyor karmaşık yapıda zaten burada ortaya çıkıyor yani ben bu içeriği girdim peki neden Google’da arattığımda çıkmıyor ? Diye soruyorsunuz cevabı tamamen bu programda yatıyor ve Google mühendisleri hariç tam olarak algoritmayı kimse bilemiyor bu gizem ise ortaya SEO kavramını çıkarıyor. Her konuda olduğu gibi bu konuda da SEO’ya bağladık işi. Bu sistemin en güzel yanı ise “torpil” olayının asla yaşanmıyor olması AdWords olayını bir tarafa bırakarak bu cümleyi kurduğumuzu da söyleyelim bizim işimiz “doğal aramalar”.

Google bizi bizden daha iyi tanıyor ve anlıyor
Bununda kanıtı olarak “bunu mu demek istediniz?” Diye uyarıyı almayan yoktur. Artık dahada geliştirip kelimeleri kendi tamamlayama başlaması da ayrı bir kibarlık diyebiliriz.
bunu-mu-demek-istediniz-tr-yeniBiz site sahipleri olarak Google arama motoruna bazı konularda yardımcı olmamız gerekiyor çünkü Google bir yazıda yada makalede hangi kelimelerin vurgulandığını yalın olarak algılayamaz bunu “h” etiketleri ile belirtmemiz yararlıdır örneğin bu makale başlığını yazı içerisinde geçirip ona bu belirttiğimiz etiketi verebilirdik ama vermedik nedeni ise amacımız bu kelimelerde yükselmek değil ve olmayacaktır alt sayfalardan hit almak isteyenler bunu yapabilir. Bir yardım daha resimlerimiz için yapabiliriz Google henüz resimde yazılanları okuyamıyor eminiz onuda yakında yapacaktır ama şimdilik alt etiketi ile ona destek olun.

* İndexleme sitenin Google dizinine eklenmesi, veritabanına kaydedilmesi demektir bu konu hakkında da yakında bir yazı yazmayı umuyoruz.

  1. Erdem Erdem

    Web dünyası gerçekten çok karmaşık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir