Adım Adım Google’da İlk Sayfaya Çıkma Teknikleri

Web sitesi olan herkesin en büyük hayalleri arasında Google arama motorunda ilk sayfada yer almak vardır. Belki son kullanıcı pek önemli olmayan SEO burada devreye girer ve yapacağınız doğru hamleler ile yükselme sağlayabilirsiniz. Bugün sizlere altın değerinde öneriler bulunarak Google’da nasıl ilk sayfaya çıkabileceğinizi anlatacağız. Tabiki aşağıda yer alan maddeleri yapmış olmanız sizi ilk sayfaya taşıyacak anlamına gelmiyor ancak bu kuralları uyguladığınız taktirde gözle görülür bir şekilde yükseliş sağlayacaksınız. Vakit kaybetmeden hemen bilgileri sırasıyla verelim;

Sağlam Bir Siteye Sahip Olmalısınız
Buradaki “sağlam” kelimesinden kasıt sitenizin alt yapısı ile alakalıdır. Örneğin 2000 yılının alt yapısı ve HTML kodları ile sitenizi yükseltmek oldukça zor olacaktır. Bunun için CMS (WordPress, Joomla v.b) kullanmanız hem içerik açısından hemde kullanım kolaylığı açısından oldukça işinizi kolaylaştıracaktır.

Tüm İçerikleriniz ve Siteniz Kullanıcı Dostu Olmalı
Sitenizde mutlaka sitenizi ve hedeflediğiniz alanları belirten yazılar olması gerekiyor. Gerek sitenizin ana sayfasında gerekse de alt sayfalarında kaliteli, doyurucu ve gerçek anlamda bilgi sunan yazılar yazmalısınız. Sitenizin içeriği ne olursa olsun önce “kullanıcı deneyimini” düşünerek hareket etmelisiniz. Kurumsal sitelerin bu konuda oldukça yetersiz olduğunu görüyoruz, standart bir şekilde ‘hakkımızda’, ‘iletişim’, ‘vizyon-misyon’ şeklinde oluşturulan ve çoğu kopya içerik olan sayfalar sitenize zarar verecektir. Elbette bu tarz sayfalarınız kurumsal kimliğiniz açısından önem taşıyor ama sıra dışı ve özgün fikirlerinizi bu sayfalarda hayata geçirebilirsiniz. Bu konuda bir örnek verelim;

^ayakkabı satışı^ yapan bir web siteniz var ve e-ticaret yazılımı kullanarak bir site yaptırdınız. Sattığınız ürünleri koydunuz, resimleri eklediniz son olarak gerekli düzenlemeleri yaptınız ve satış yapmayı bekliyorsunuz. Peki aynı bu işlemleri yapan yüzlerce web sitesi olduğunu biliyor musunuz? Siz burada farkı yaratacak şeyler yapmalısınız birde bulunduğunuz sektörde oldukça büyük sitelerin yer aldığını düşünürseniz işinizin hiçte kolay olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Size bu konuda yardımcı olacak tek şey ise “müşteri gibi düşünmek” olacaktır. Sitenizi tamamladıktan sonra mutlaka çevrenizdeki kişilere şu soruları sorun;

1-) İnternetten ayakkabı alır mısın?
2-) Hangi İnternet sitelerinden alışveriş yapıyorsun?
3-) Alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsun?
4-) Bir alışveriş sitesinde hangi özellikleri ararsın?
5-) Şu özellik olsa harika olurdu diyebileceğiniz bir şey var ?

Bu beş soruyu çevrenizdeki kişilere yada bir şirket ile anlaşarak anket şeklinde insanlara sorabilirsiniz. Belki zahmetli ve maddi olarak büyük ölçekli bütçe gerektiren bir çalışma olsa da günümüzde bir çok firmanın AR-GE için oldukça büyük masraflar yaptığını unutmamanız gerekiyor. Konuyu toparlarsak ne olursa olsun sitenizi özgün ve kullanıcı odaklı yapmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

Google’nin İstediği Temel Kurallara Uyun
24 Eylül 2016’da hazırladığımız bu sayfa güncelliğini hiç bir zaman yitirmeyecek gibi duruyor. Belirttiğimiz sayfayı ve dış bağlantıları incelerseniz sıralama açısından temel kuralların neler olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Backlink Çalışmalarına Planlı Olarak Başlayın
Dış SEO çalışmalarının temelini oluşturan backlink, doğru yapıldığında size oldukça olumlu sonuçlar verecek bir çalışma türüdür. Bir çok şekilde elde edebileceğiniz backlinklerin en verimlisi doğal, kalıcı ve benzer içerikli sitelerden alınanlardır.

Rakiplerinizi İyi Analiz Edin
Yeni bir sektöre adım attığınızda önünüzde bir çok firmanın ve web sitesinin olduğunu göreceksiniz. Bu siteler o konuma nasıl ulaştığını ne tür yollar izlediğini iyi tespit etmeniz gerekiyor, bunun için gerekli programları kullanarak araştırma yapabilirsiniz. Temel olarak sitenin iç yapısı, domain yaşı, index sayısı, backlink sayısı ve türleri, sayfa değerleri ve hit gibi bilgilerini öğrenmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise; A sitesine yapılan çalışma sizin sitenize olumsuz etki edebilir.

Google Algoritmalarını Takip Edin
Google dağınık ve önceden belli olmayan dönemlerde algoritma değişikliklerine gitmektedir. Panda, Penguen, Fred, Phantom, Rank Brain bunların en bilinen ve popüler olan isimleridir. Bu güncellemelerin temeli kullanıcı deneyimini ölçmek, bir önceki algoritmanın çözülme ihtimalini ortadan kaldırmak ve kendini yenilemektir. Bu algoritmaya takılan siteler ciddi dalgalanma ve sıralama kayıpları yaşamaktadır.

Hedef Kelimelerinizi Belirleyin
Dış ve İç Seo çalışmaları bir kenara dursun domain ismini bile seçmeden önce hedeflediğiniz sektör ve kelimelere uygun bir domain seçmek oldukça önemlidir. Her ne kadar Google EDM güncellemesi ile bunun artık önemli kriterler arasında olmadığını söylese de eğer güçlü bir içeriğiniz ve keywords domaine sahipseniz yükselmeniz daha kolaylaşır bu yüzden domain seçimi oldukça önemlidir{1} .

3. Parti Yazılımları Etkin Bir Şekilde Kullanın
Daha çok profesyonel bir şekilde SEO ile uğraşanların kullandığı bu özel yazılımlar sayesinde sitenizin iç ve dış seo çalışmalarını görebilir, eksiklerinizi giderebilirsiniz ayrıca rakiplerinizinde yaptığı SEO çalışmalarını kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Webmaster Tools (yeni ismi ile Google Search Console) ile siteniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sitenizi Sürekli Kontrol Edin
Özellikle rekabeti yüksek sektörlerde anti-seo sıklıkla uygulanan yöntemlerin başında geliyor. Sitenizin zarar görmemesi için düzenli olarak sitenizi kontrol etmeli eklenmişse zararlı kodları veya linkleri temizlemeniz ve önlem almanız gerekmektedir.

Kaynaklar:
{1} Google EDM Güncellemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir