500 Internal Server Hatası ve Çözüm Yolları

Sunucu yada sitenizin her hangi bir dosyasından dolayı oluşan hata nedeni ile sitenizin ana veya alt sayfalarında “500 Internal Server Error” şeklinde uyarı çıktığını görebilirsiniz. Bu durum genellikle .htaccess dosyasından kaynaklı olduğu gibi WordPress tabanlı sitelerde daha çok karşılaşılmaktadır. Site hataları arasında oldukça uğraştırıcı ve zaman isteyen 500 Internal Server Error hatasının çözümünü anlatacağız.

500 Internal Server Hatasının Çözümü %100 Çalışıyor
Tüm bu işlemleri yapmadan önce sitenizin yedeğini lütfen alın, yapılan çalışma “Cute FTP ve Cpanel” baz alınarak yapılmıştır.

500 Internal server hatası genellikle sunucunuzdaki PHP belleğin limitinin yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir yada WordPress kullanıyorsanız yanlış yüklenen bir eklenti yada tema nedenli olabilir.

1- Yöntem
Eğer sorun .htacces kaynaklı ise WordPress’in standart kodlarını kullanabilirsiniz. FTP bağlantısı yaptıktan sonra .htaccess dosyasını açıp mevcut kodları silip aşağıdaki kodun tamamını eklemeyi deneyin.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Bu yöntem yapılan yanlış yüklemelerden kaynaklı 500 Internal server hatası sorunu için oldukça etkili olup sorunun büyük bir kısmını çözse de eğer aynı hatayı almaya devam ediyorsanız diğer yöntemleri denemelisiniz.

2- Yöntem
Yukarıda belirttiğimiz gibi bu sorunun temelinde PHP Memory limitinin yetersiz olmasıdır. Şimdiki yöntem ise wp-config.php dosyasına ekleyeceğimiz bir kod ile bu sorun çözmeye çalışacağız.

FTP giriş yaptıktan sonra public_html içindeki wp-config.php kısmına sağ tıklayıp “Edit” diyoruz ve aşağıdaki kodu <?php satırının hemen altına ekliyoruz.

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’);

Son hali ise şöyle olmalıdır.

Bu yöntem etkili olsa da geçici bir yöntemdir eğer sitenizdeki dosyalar hala limitleri zorluyorsa bu kod yetersiz kalabilir.

3- Yöntem
Bu iki yöntem sorunlarınızı çözmedi ise aşağıdaki diğer alternatifleri deneme yanılma yoluyla uygulayabilirsiniz.

  • Sorun oluşmadan önce kurduğunuz ve mevcut eklentilerinizi kontrol edin.
  • Kullanıcı izin haklarınızı kontrol edin.
  • WordPress sürümünü güncelleyin

Tüm bu işlemleri yapmak istemiyor yada başarısız sonuçlar aldıysanız hosting hizmeti aldığınız firmadan destek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir