301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Uzun zamandır blog sayfamıza ara vermiştik aslında yazılacak o kadar çok makale ve bilgi var ki… Ancak ne yazık ki zaman ayırıp sitemize içerik giremiyorduk. Umarım bugünden sonra sitemize hak ettiği değeri veririz ve sizlere özgün ve kaliteli bilgiler sunabiliriz. Bugünkü yazımızda her site sahibinin mutlaka bilmesi gereken 301 yönlendirmesi hakkında bilgiler sunacağız.

Eğer İngilizcenize güveniyorsanız Matt Cutts amcanın videosunu izleyebilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza. 301 yönlendirmesinin temel mantığı; var olan bir sitenizi yada sayfanızı yeni adrese taşımaktır yani bu işlemler sonunda site.com domaini site1.com adresine yönlenecektir. Madde madde yapılmasını gerekenleri anlatalım

1-) Sorunsuz bir taşıma için var olan sitenizin FTP ve SQL yedeklerini bilgisayarınıza indirin. Bu işlemleri yaparken her hangi bir veri girişi ve dosya / resim yüklemesi yapmanızı önermiyorum. (Eğer hosting özellikleriniz destekliyorsa WHM üzerinden tek tıkla bu taşımayı yapabilirsiniz eğer çok yüksek boyutlu dosyalarınız varsa..)

2-) Bu taşıma işlemi yapılırken o sırada yeni domain adresinize bir hosting hesabı açarak Google Webmaster Tools üzerinden tanımlama işlemini gerçekleştirin. (hem eski hemde yeni site aynı Webmaster Tools hesabında olmalıdır.)

3-) 1. aşamadaki işlemleri tamamladıysanız yeni domain adresinizin FTP hesabına yükleme işlemlerini gerçekleştirin. Aynı zamanda SQL kurulumunu yapın.

4-) Bu aşamada kod yardımı ile 301 yönlendirmesini gerçekleştireceğiz. PHP / ASP sistemlerinde kodlarda farklılıklar vardır. Aşağıda sitenizin yazılımına uygun kodları kullanabilirsiniz.

Htaccess 301 Yönlendirme kodu

Alttaki kodu site.com / site1.com bölümünü kendinize göre düzenleyip .htaccess dosyasına atınız.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?site.com$ [NC] ReWriteRule ^(.*)$ http://www.site1.com/$1 [R=301,L]

ASP.Net Yönlendirme Kodu

< script runat=”server” >
private void Page_Load(object sender, System.EventArgs e)
{
Response.Status = “301 Moved Permanently”;
Response.AddHeader(“Location”,”http://www.yenisiteadresi.com/”);
}
< /script >

not: Yukarıdaki kodda yer alan < > işaretinden önceki ve sonraki boşlukları silin.

PHP Yönlendirme Kodu

<? Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” ); Header( “Location: http://www.yenisiteadresi.com” ); ?>

Yukarıda yer alan yöntemler 301 yönlendirmesinde en çok kullanılan ve tercih edilen kodlardır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra eski sitenize girdiğinizde yeni adrese sorunsuz bir şekilde yönlenmesi gerekir. Bunu alt sayfalarınıza girerek de deneyebilirsiniz.

Son aşama olarak bu yapılan değişikliği Google’a bildirmek kaldı. Google Webmaster Tools’a giriş yaptıktan sonra eski domaini seçip sağ üstte ayarlar kısmında adres değişikliği bölümünden değişecek yeni adresi seçip işlemi tamamlayabilirsiniz. Takıldığınız, yapamadığınız yada böyle anlatım mı olur? Bağlan benim bilgisayara iki dakika şu işi hallet diyorsanız çekinmeden yorum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir