2018 Yılında Nasıl SEO Uygulanmalı?

Hiç şüphe yok ki Google sıralaması artık eskisi kadar kolay yolla manipüle edilemiyor. Bir çok Webmaster forumunda sıkça duyduğumuz “sitem sıralamadan bir anda kayboldu”, “istediğim sıraya bir türlü gelemiyorum”, “rakiplerim hiç bir şey yapmıyor ama hala benim üstümde” gibi sorular son zamanlarda artmaya başladı. Buradaki temel sorun ise rakiplerinizin ne yaptığı değil sizin neler yapmadığınız yada neleri aşırı yaptığınızla ilgilidir.

Başta belirttiğimiz gibi bundan beş sene önceki SEO teknikleri ile günümüzün SEO yöntemleri arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. O dönemde oldukça popüler ve işe yarayan yöntemler artık spam niteliği taşımakta, zaten buradaki bağlantıda bu konuyla ilgili geniş bir yazı yazmıştık. Başlık biraz ilgi çekici olsa da pek gerçeği yansıtmadığını söylemek yanlış olmaz çünkü yıl bazlı veya dönemsel SEO çalışması diye bir çalışma mantığı yoktur.

Yapılan deneme yanılmalar sonucu etkili olan ve başarısı her daim kanıtlanmış yöntemlerde yok değil. Zaten bu bölümde tamamen doğal ve kalıcı bağlantı türlerini inceleyeceğiz, evet buradaki anahtar kelimemiz ise “doğal yöntem”.

Peki doğal yollarla backlink ve link inşası kurmak mümkün mü? Tabi ki mümkün ancak biraz zor ve zahmetli olabiliyor. Ayrıca bu iş için birazda maddi kaynak sağlamanız gerekiyor çünkü reklam ve tanıtım doğal yöntemleri oluşturmanın en etkili yolları arasında. Ancak buradaki tanıtım terimini ‘tanıtım yazısı almak’ olarak algılamayın, bu günümüzde tamamen spam veya yararsız bir çalışma olarak görülmektedir. Şimdi size önerebileceğimiz bir kaç SEO taktiğini maddeler halinde sıralayalım;

Paravan ağ kurmak
Hedeflediğiniz kelimeleri ve yardımcı anahtar kelimeleri belirleyip oluşturacağınız paravan siteler size hem doğal hemde kalıcı linkler sağlayabilirken aynı zamanda bu paravan sitelerden sitenize ziyaretçi akışı sağlayabilirsiniz. Paravan siteler kurmak zahmetli ve zaman harcanan bir çalışma yöntemidir. Buradaki en önemli noktalar ise açtığınız her paravan siteye ana siteniz gibi ilgi göstermeli, siteleri sürekli güncel ve kullanıcı dostu bir şekilde düzenlemeli ve en önemlisi de paravan siteler için seçtiğiniz kelimeleri çeşitlendirmelisiniz.

Sosyal Medya Gücünü Kullanın
Sosyal medyalar artık en hızlı etkileşim sağlanan ve kısa sürede yüksek miktarda ziyaretçi sağlayabileceğiniz platformlardır. Oluşturduğunuz kitle sayesinde sadık bir ziyaretçi profiline ulaşabilirken marka imajınızı da arttırmanız mümkün. Sosyal medya, paravan ağ kurmak kadar zahmetli olmasa da yinede oldukça zaman alan ve konu hakkında araştırma yapılması gereken bir çalışma şeklidir.

İçerik Oluştururken Ziyaretçi Gibi Düşünün
Sitenize içerik girerken mutlaka o konu ile ilgili araştırmalarda bulunun. Öyle etkili bir yazı hazırlayın ki yazıyı yayınladığınız da siz bile artık o alanda başka bir site ne yazmış? Diye sormayın. Konu ne olursa olsun kısa makaleler yazmak yerine kendini tekrar etmediği sürece uzun makale yazmaya önem verin.

Yapay Zeka Yöntemlerinden Faydalanın
Son Google güncellemeleri ile hayatımıza giren yapay zeka kavramı etkili kullanıldığında son derece olumlu sonuçlar alınabilecek bir olgudur. Doğru kelime analizleri, kullanıcı deneyimlerini iyi belirleme, ziyaretçi davranışları iyi analiz edildiğinde ve buna yönelik çalışmalar yapıldığında geri dönüşü yüksek değerler alabilirsiniz.

Mobil Kullanıcı Kitlesini Azımsamayın
Google arama trendleri baz alındığında ağırlıklı olarak kullanıcıların mobil üzerinden giriş yaptığını biliyoruz. Günümüzde masa üstü kullanıcısından çok mobil kullanıcı bulunmakta bu nedenle sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekiyor. Sadece mobil uyumlu olmakla kalmayıp AMP sistemini de sitenize entegre etmenizde büyük yarar var.

Eğer Bu 3 Özelliğe Sahipseniz Başarılı Olursunuz
Gerçek anlamda başarılı olmak ve bu başarıyı sürdürülebilir kılmak istiyorsanız kendinizi mutlaka geliştirmelisiniz. Eğer sizde;

İyi bir içerik editörü
Başarılı bir SEO çalışması
İhtiyaçlarınızı karşılayacak kadar yazılım bilgisi

Yukarıdaki özelliklere sahipseniz ve aklınızda özgün bir proje varsa mutlaka başarılı olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir